شبه نظامیان شیعه به دنبال قطع راه ارتباطی داعش به موصل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شبه نظامیان شیعه به دنبال قطع راه ارتباطی داعش به موصل

جنگجویان شبه نظامی شیعه در عراق که مشغول جنگ با داعش هستند می گویند بزودی مسیر ارتباطی نیروهای داعش به شهر موصل را قطع می کنند.

چند روز پیش نیروهای شبه نظامی شیعه توانستند یک پایگاه هوایی را در شهر تلعفر از داعش پس بگیرند و حالا جنگ در اطراف این منطقه ادامه دارد.

این عملیات بخشی از نبرد برای بازپس گرفتن شهر موصل است که از یک ماه قبل آغاز شد. نیروهای شیعه به همراه پیشمرگه های کرد در نبرد موصل به نیروهای ارتش عراق کمک می کنند.

نیروهای ارتش عراق مناطق از اطراف شهر موصل از جمله اربجیه و حمدانیه را از داعش پس گرفته اند اما هنوز نیروهای گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» کنترل مناطقی از شهر موصل را در اختیار خود دارند.

موصل دومین شهر بزرگ عراق است و گروه داعش حدود دو سال قبل کنترل این شهر را به دست گرفت. داعش، شهر موصل را پایتخت خلافت خودخوانده خود اعلام کرد. به همین دلیل نبرد برای کنترل این شهر برای دو طرف اهمیت زیادی دارد.

با آغاز عملیات بازپسگیری شهر موصل از داعش، بسیاری از نیروهای این گروه روانه مناطق دیگر از جمله کرکوک شده اند تا اجازه ندهند نیروهای عراقی با تمام توان در موصل بجنگند. ارتش عراق گفته است که داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند و همین مساله، پیشروی برای پس گرفتن این شهر را سخت کرده است.

با بازپسگیری مناطق مختلف از داعش، ساکنان این مناطق که فرار کرده بودند به محل زندگی خود بازمی گردند. نیروهای عراقی همزمان با جنگ با داعش، در عملیات کمک رسانی به این افراد مشارکت می کنند.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا با بمباران مواضع داعش از آسمان، از نیروی زمینی عراق حمایت می کنند.

تخمین زده می شود که حدود ۳۰ هزار نیروی عراقی به همراه نیروهای ائتلاف در نبرد موصل مشارکت داشته باشند.