باراک اوباما در اجلاس اپک به همپیمانان آمریکا توصیه کرد صبور باشند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
باراک اوباما در اجلاس اپک به همپیمانان آمریکا توصیه کرد صبور باشند

نشست رهبران کشورهای عضو همکاریهای اقتصادی آسیا و اقیانوسیه موسوم به اپک که در لیما پایتخت پرو برگزار شده بود، روز یکشنبه با خداحافظی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پایان یافت. این آخرین باریست که باراک اوباما بعنوان رئیس جمهور آمریکا در این اجلاس شرکت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در اختتامیۀ این نشست که انتخاب دونالد ترامپ بعنوان رئیس دولت آیندۀ این کشور بر آن سایه افکنده بود، بدون موافقت با تصمیمات گرفته شده خطاب به رهبران کشورهای عضو این پیمان گفت: «من می خواهم نسبت به دولت آینده احترام بگذارم و به رئیس جمهور منتخب این شانس را بدهم که برنامه های خود را به اجرا بگذارد بدون آنکه کسی او را در مقابل عمل انجام شده بگذارد یا دولت آینده را غافلگیر کند.»

رئیس جمهور آمریکا در این نشست همچنین رهبران کشورهای عضو اپک را به صبوری فراخوانده و گفته است «معمولا هیچ کس طبق شعارهای کارزار انتخاباتی حکومت نمی کند.»

دونالد ترامپ قول داده است پس از به دست گرفتن قدرت، پیمان تجارت آزاد فراقاره ای میان آمریکا و کشورهای آسیا و اقیانوسیه موسوم به (TPP) را لغو کرده یا در آن تجدید نظر کند. رئیس جمهور منتخب آمریکا همچنین از تصمیم خود برای وضع تعرفۀ گمرکی برای کالاهای وارداتی از چین سخن گفته است.

چین برای مقابله با خروج احتمالی آمریکا از این پیمان، تجارت آزاد میان اتحادیۀ کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به آسه آن و کشورهای استرالیا، هند و چین را پیشنهاد کرده است که می تواند جایگزین پیمان TPP شود.