Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه؛ پیروزی نخست وزیران پیشین و ناکامی سارکوزی

فرانسه؛ پیروزی نخست وزیران پیشین و ناکامی سارکوزی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی نتایج انتخابات داخلی حزب جمهوری خواهان فرانسه بسیاری را غافلگیر کرده است.

آگهی

گزارش تفصیلی

نتایج انتخابات داخلی حزب جمهوری خواهان فرانسه بسیاری را غافلگیر کرده است. فرانسوا فیون با کسب بیش از ۴۴ درصد آراء اکنون بخت پیروزی در دور دوم انتخابات را در هفتم آذر ماه خواهد داشت.

وی شامگاه یکشنبه در برابر خبرنگاران ظاهر شد و از عزم خود برای پیروزی گفت: «از چندین ماه پیش، با برنامه ای مشخص و قوی راه خود را با آرامش و جدیت ادامه می دهم. در مسیر خود راسخ هستم.»

او برای ۵ سال نخست وزیر کابینه نیکلا سارکوزی، ریاست جمهوری پیشین فرانسه بود و چندین بار نیز در زمان رییس جمهوری ژاک شیراک مقام وزارت را در دست داشت. پیروزی وی در دور نخست انتخابات یک بازنده بزرگ داشت: نیکلا سارکوزی همکار دیرین وی.

آقای سارکوزی نیز در واکنش به شکست خود در انتخابات گفت: «هنگام آن است که شور و شوق خود را بیشتر در زندگی شخصی ام نشان دهم و از دامنه شور اجتماعی ام بکاهم. بخت یار فرانسه و شما هموطنان عزیزم باشد.»

وی که در سال ۲۰۱۲ نیز اعلام کرده بود از صحنه سیاست خداحافظی می کند، این بار با شکستی سنگین از رقبای هم حزبی اش مجبور به کناره گیری از حوزه سیاست شده است.

از سوی دیگر، آقای سارکوزی از سه سال پیش، به دلیل اتهام دریافت کمک مالی از سوی مقامهای رسمی لیبی در جریان انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۰۷ و جعل اسناد مالی در انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی، تحت پیگرد قانونی قرار دارد، گرچه تاکنون هیچگاه این اتهامات اثبات نشده اند.

آلن ژوپه در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان فرانسه با کسب بیش از ۲۸ درصد آراء در جایگاه دوم قرار دارد و توانسته است به دور دوم انتخابات راه یابد. با این حال وی به دلیل دو پرونده قضایی در زمینه سوء استفاده از منابع مالی دولتی در زمان ریاست جمهوری ژاک شیراک مورد انتقاد برخی رقبای هم حزبش قرار دارد.

آقای ژوپه تلاش می کند تا آراء راست میانه و همچنین آراء برخی از طرفداران سرخورده حزب سوسیالیست فرانسه را از آن خود کند.

دور دوم انتخابات در حالی دو نخست وزیر پیشین را در برابر قضاوت آراء قرار می دهد که هر دو با برنامه های اقتصادی مشابه بر سر مسائلی مانند سیاست بین المللی، رابطه با روسیه و مبارزه با تروریسم اتفاق نظر ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف سارکوزی، اولین شگفتی مبارزه های انتخاباتی در فرانسه

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

محبوب‌ترین نام‌ها برای نوزادان در کشورهای اروپایی چه هستند؟