نبرد موصل؛ تله های انفجاری و حملات انتحاری داعش مانع پیشروی سریع ارتش عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نبرد موصل؛ تله های انفجاری و حملات انتحاری داعش مانع پیشروی سریع ارتش عراق

جنگ نیروهای ارتش عراق با نیروهای داعش در شرق موصل روز شنبه در حالی ادامه یافت که نیروهای داعش یک خودروی بمب گذاری شده را در نزدیکی نیروهای ارتش عراق در منطقه التحریر منفجر کردند.

حضور غیر نظامیان ساکن شهر موصل، تله های انفجاری، تونل های حفر شده زیر شهر و حملات انتحاری نیروهای داعش پیشرفت ارتش عراق را در آزاد سازی موصل – مهمترین پایگاه داعش در عراق- کند کرده است.

احمد یکی از ساکنان منطقه التحریر موصل می گوید: «ما به مدت دو سال و نیم در شرایط بسیار دشواری زندگی کردیم. آنها به شیوه های گوناگونی ما را زندانی کرده بودند، تلفن هایمان و اینترنت را قطع کرده بودند، تلویزیون و ماهوارها را تخریب کردند، در واقع ارتباط ما با جهان قطع شده بود.»

با شدت گرفتن جنگ در موصل، هزاران نفر از موصل گریخته اند. مقامات عراقی گفته اند که بیش از ۸۰ هزار نفر تاکنون خانه هایشان را در موصل و اطراف ترک کرده اند.

یکی از آوارگان عراقی که خود را به نزدیکی شهر بعشیقه در شمال شرقی موصل رسانده است، می گوید: «وقتی داعش به این منطقه آمد، ما در صلاح الدین بودیم، آنها ما را بعنوان سپر انسانی استفاده کردند و به موصل آوردند. ما به مدت ۲ سال در موصل به دام افتاده بودیم، آنها اجازه نمی داندد هیچ کسی موصل را ترک کند. وقتی ارتش به بعویزه رسید ما فرار کردیم. ما پریدم روی دیوار خانه و از یک خانه به خانه بعدی رفتیم و فرار کردیم.»

با نزدیک شدن زمستان، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که نگران یک فاجعه انسانی در ابعاد بزرگ در موصل است. این سازمان خواستار کمک های پایدار برای خانواده هایی است که از موصل و اطراف می گریزند.