عفو بین‌الملل نسبت به خطر خودکشی نازنین زاغری رتکلیف هشدار داد

عفو بین‌الملل نسبت به خطر خودکشی نازنین زاغری رتکلیف هشدار داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۱۸ نوامبر/۲۸ آبان با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامتی نازنین زاغری رتکلیف، نسبت به خطر خودکشی وی هشدار داد.

آگهی

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری به عفو بین‌الملل گفته است وضعیت جسمانی وی در هفته‌های اخیر آنچنان وخیم شده است که وی حتی به فکر خودکشی افتاده است. آقای رتکلیف معتقد است که این وضعیت باعث شده تا مسئولان زندان یک ملاقات فوری را برای نازنین و خانواده‌اش ترتیب دهند. مادر خانم زاغری می‌گوید که از دیدن وضعیت بد دخترش در زندان، بهت‌زده شده و از حال رفته است.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی در حال گذراندن دوره پنج ساله حبس خود در زندان اوین ایران است. خانم زاغری کارمند بنیاد توماس رویترز از سوم آوریل (پانزدهم فروردین ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. سپاه پاسداران استان کرمان دو ماه پس از این بازداشت اعلام کرد که نازنین زاغری به اتهام «مشارکت در پروژه های براندازی» دستگیر و به کرمان منتقل شده است. پاسپورت بریتانیایی گابریلا دختر خانم زاغری که متولد بریتانیاست نیز ضبط شده و او نمی‌تواند از ایران خارج شود و والدین خانم زاغری از او نگهداری می‌کنند. دادگاه انقلاب تهران وی را به ۵ سال زندان محکوم کرده است.


عفو بین‌الملل در بیانیه خود آورده است که نازنین زاغری از سیزدهم نوامبر و به منظور نشان دادن ناامیدی‌ نسبت به آزاد شدنش از زندان دست به اعتصاب غذا زده بود و در روز جمعه و به درخواست خانواده‌اش، به اعتصاب غذای خود در زندان پایان داد. ریچارد رتکلیف، با اشاره به ناراحتی قلبی وسردردهای شدید همسرش گفته که وی در هفته‌های گذشته «شکسته» و حتی برای همسر و خانواده‌اش «یک نامه خودکشی» نوشته و آن را به یکی از همسلولی‌هایش داده است.

«عفو بین‌الملل ایمان دارد که خانم زاغری زندانی وجدان است و تنها دلیل بازداشت و محکومیت و استفاده صلح آمیز از حق آزادی بیان و اجتماع بوده است.»

فیلیپ لوترپژوهشگر و مشاور در امور خاورمیانه و شمال آفریقا می‌گوید از این که مسئولان ایرانی حتی از فراهم‌ کردن امکانات درمانی مناسب به نازنین زاغری هم طفره می‌روند، شوکه شده است. آقای لوتر از مقام‌های ایرانی خواسته تا به جای تداوم آزار و اذیت خانم زاغری رتکلیف، وی را به سرعت آزاد کنند.

گابریلا، فزرند نازنین زاغری که هم اکنون دو سال و نیمه است از سوی خانواده خانم زاغری سرپرستی می‌شود. مقام‌های ایرانی پاسپورت بریتانیایی وی را ضبط کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه‌های کره جنوبی: شش میلیارد دلار دارایی‌ ایران به سوئیس منتقل شد

تهران و واشنگتن در مسیر توافق؛ آیا آزادی زندانیان به معنای کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکاست؟

ایران: روند گفت‌وگوها با اروپا می‌تواند در آینده به تبادل زندانیان منجر شود