علیرضا فغانی در گفتگو با یورونیوز: نگاه‌ها به داوران در داخل کشور تغییر کرده است

علیرضا فغانی در گفتگو با یورونیوز: نگاه‌ها به داوران در داخل کشور تغییر کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علیرضا فغانی به عنوان یکی از پنج نامزد کسب عنوان بهترین داور سال جهان انتخاب شده است. این داور ۳۸ ساله ایرانی از سال ۲۰۰۸ به جرگه داوران بین المللی پیوست و پس از آن با طی مدارج ترقی نگاه های جهانی را نیز به خود معطوف کرد. فغانی تاکنون مسابقات مهمی را در سطح دنیا قضاوت کرده که شاخص ترین آنها دیدار فینال جام باشگاه های جهان در سال ۲۰۱۵ و فینال مسابقات فوتبال بازیهای المپیک ریو در سال جاری است.

او قرار است با حضور در مراسم معرفی بهترین های جهان فوتبال Globe Soccer Awards – که هر سال در امارات برگزار می شود- با چهار داور دیگر از قاره‌های اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقا (مارک کلاتنبرگ از انگلیس، آنتونیو آگوئلار از السالوادور، نستور پیتانا از آرژانتین و باکاری پاپا گاساما از گامبیا) برای کسب عنوان بهترین داور سال دنیا رقابت کند. یورونیوز به همین بهانه با او گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: نامزدهای بهترین داور سال جهان بر اساس چه معیارهایی انتخاب شده اند؟

علیرضا فغانی: «این انتخاب خارج از چارچوب ای اف سی و کنفدراسیون آسیا صورت گرفته و نامزدها از میان داورهایی برگزیده می شوند که فینال جام باشگاه های قاره خود را قضاوت کرده باشند. هر سال طی مراسمی که در کشور امارات برگزار می شود از میان نامزدهای اعلام شده بهترین داور سال انتخاب خواهد شد. من در سال ۲۰۱۴ نیز به خاطر قضاوت در دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا به همراه آقای نیشی مورا داور ژاپنی نامزد بودم. سال گذشته نیز آقای ایرماتف از آسیا نامزد بود که عنوان بهترین داور را در نهایت کسب کرد. امسال به دلیل قضاوت در فینال بازیهای المپیک جزو کاندیداها قرار گرفتم.»

یورونیوز: ارزیابی شما از وضعیت داوری در ایران چیست؟ فکر می کنید به داوران جوان به اندازه کافی در ایران میدان داده می شود؟

علیرضا فغانی: «در ایران داوران هم طی این سالها مانند مربیان و بازیکنان جوان شدند. تعدادی از داوران پیشکسوت به دلایلی کنار رفتند و جای آنها را داوران جوان گرفتند که خوشبختانه از استعداد و پتانسیل بالایی برخوردارند. این داوران تنها نیاز به کسب تجربه دارند که با میدانی که به آنها داده می شود، می توانند در آینده مفید واقع شوند. آقای کامرانی‌فر اکنون در راس دپارتمان داوری قرار گرفته و میدان دادن به جوان‌ها یکی از برنامه های کاری اوست. اگر تیم‌ها و مربی‌ها کمی سعه صدر و تحمل خود را بالا ببرند، داورهای جوان هم کار خود را با تمرکز بیشتری انجام خواهند داد و آینده داوری در ایران را تضمین خواهند کرد.»

یورونیوز: به نظر می آید نگاهی که به قضاوت داوران ایرانی در داخل کشور وجود دارد کمی با خارج از کشور متفاوت است، به خصوص از سوی مربیان، باشگاه ها و حتی برخی کارشناس‌ها. شما هم اینطور فکر می کنید؟

علیرضا فغانی: «این دید باید در داخل کشور عوض بشود. اما مهم این است که در چند سال اخیر با توجه به حضور یک تیم کامل از داوران ایرانی در تورنمنت‌های مهم از جمله جام ملت‌ها، جام باشگاه‌های جهان و همینطور المپیک و نیز عملکرد خوبی که از خود به جای گذاشتیم، کمی نگاه‌ها عوض شده و خوشبختانه داوران در ایران بیشتر مورد اعتماد قرار می گیرند. امیدوارند شرایط بازهم بهتر شود تا فضای مناسب تری برای فعالیت داوران جوان فراهم شود.»

یورونیوز: در خصوص دستمزدهای داوری در ایران همواره انتقادهایی مطرح بوده، آیا این وضعیت همچنان باقی است؟

علیرضا فغانی: «در زمان ریاست آقای تاج در کمیته داوران دستمزدها افزایش دوبرابری داشت اما پس از آن هیچ تغییری نکرده است. امیدوارم اکنون که ایشان ریاست فدراسیون فوتبال را برعهده گرفتند شاهد بهبود بیشتر وضعیت دستمزدها باشیم.»

یورونیوز: سبک کدامیک از داوران بین المللی را بیشتر می پسندید و از کدامیک بیشترالگو می گیرید؟ گرچه پدرتان به عنوان یکی از پیشکسوتان داوری قطعا یکی از الگوهای شما هست.

علیرضا فغانی: «من از قدیم یاد گرفتم که نکات مثبت و منفی هر یک از داورها را شناسایی و در جهت بهبود کیفیت قضاوت خودم از آنها استفاده کنم. در حال حاضر هم مثل گذشته داور بسیار شاخص و اسمی در دنیا وجود ندارد و کیفیت قضاوت در هر دیدار ملاک مهم ارزیابی های فیفا و ای اف سی است. من سعی کردم از همه درس بگیرم و از فرد خاصی نمی توانم نام ببرم.»

یورونیوز: شما چهار فینال مهم را تاکنون قضاوت کرده اید. فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۴، فینال جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۱۵، فینال جام باشگاه های جهان در سال ۲۰۱۵ و فینال مسابقات فوتبال بازیهای المپیک در سال ۲۰۱۶. فکر می کنید فینال بعدی که شما سوت می زنید چه زمانی و در چه سطحی خواهد بود؟

علیرضا فغانی: «مثل تمام بازیکنان فوتبال که آرزو دارند در تیم ملی کشورشان بازی کنند، من هم دوست داشتم در بزرگترین رویداد فوتبال که جام جهانی هست سوت بزنم. اتفاق‌ها و موفقیت‌های اخیر در طول مسیری که آرزو داشتم به دست آمده و هیچکدام در آینده قابل تضمین نیست. ابتدا باید شرایط و استانداردهای موجود را حفظ کنیم تا مسافر روسیه باشیم و بعد انشاالله به موفقیت‌های بیشتر دست پیدا کنیم.»

یورونیوز: اگر قرار باشد به جز خودتان به یکی از چهار نامزد دیگر کسب عنوان بهترین داور سال جهان رای دهید انتخاب شما کدامیک خواهد بود؟

علیرضا فغانی: «من با هر یک از این چهار نامزد قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ در تورنمنت‌های مختلف همراه بودم، همگی افراد خوب و متواضعی هستند و فکر می کنم همه به یک اندازه شانس دارند. همه آنها از دوستان من هستند. پیشاپیش به هر یک از آنها که برای این عنوان انتخاب شود تبریک می گویم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علیرضا فغانی احتمالا فینال جام جهانی را سوت می‌زند

دربی کسل‌کننده تهران باز هم صفر صفر شد؛ پرسپولیس و استقلال به تساوی رضایت دادند

شهرآورد ۱۰۳ تهران؛ پرسپولیس به قهرمانی امیدوار می‌شود یا استقلال راه خود را جدا می‌کند؟