خداحافظی رهبران اتحادیه اروپا با اوباما

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خداحافظی رهبران اتحادیه اروپا با اوباما

باراک اوباما، در آخرین سفر رسمی خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، پس از دیدار با رهبران اتحادیه اروپا، آلمان را به مقصد پرو ترک کرد.

این دیدار خداحافظی که در برلین برگزار شد، با کنفرانس خبری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا پایان یافت.

خانم مرکل در این کنفرانس خبری گفت: «هر دو کشور بر ایجاد مشارکت با کشورهای آفریقایی در زمینه مهاجرت تاکید کردیم. ما باید همه تلاش خود را برای اینکه در سریع ترین زمان ممکن دولتی باثبات در لیبی تشکیل شود، به کار بریم. همینطور توافقات زیادی درباره اهداف، مفاهیم و تعهد محکم دو کشور به منظور توسعه و رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال که از اولویت های دو کشور است و البته کنترل مهاجرت کردیم.»

پس از این کنفرانس خبری، خانم مرکل به همراه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در مقابل خبرنگاران حاضر شدند.

خانم می درباره برکسیت گفت: «کار ما در حال انجام است. من می خوام به این روند به چشم فرایندی بسیار روان و منظم نگاه کنم، که در مسیر رسیدن به راه حلی نه تنها در جهت منافع بریتانیا، بلکه در جهت منافع شرکای اروپایی ما پیش می رود.»

با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، کشورهای اروپایی نگران روابط کشورهای دوسوی اقیانوس اطلس، به خصوص در زمینه پایبندی طرف آمریکایی به تعهدات خود در قبال پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند.