پیشروی نیروهای عراق در عملیات آزادسازی بخش شرقی شهر موصل

پیشروی نیروهای عراق در عملیات آزادسازی بخش شرقی شهر موصل
نگارش از Euronews

به گفته مقامات عراقی، نیروهای نظامی این کشور با وجود مقاومت شدید داعش، روز جمعه عملیات آزادسازی شهر موصل را – که به دلیل محدودیت دید ناشی از طوفان شن متوقف شده بود- از سر گرفتند و به آرامی در منطقه شر

به گفته مقامات عراقی، نیروهای نظامی این کشور با وجود مقاومت شدید داعش، روز جمعه عملیات آزادسازی شهر موصل را – که به دلیل محدودیت دید ناشی از طوفان شن متوقف شده بود- از سر گرفتند و به آرامی در منطقه شرقی شهر پیشروی می کنند.

حملات هوایی و توپخانه و نیروهای زمینی آغاز شده است. بر اساس گزارش ها تا کنون یک سرباز کشته و تعدادی غیر نظامی زخمی شده اند. تعدادی از ساکنان بدنبال آغاز حملات از مناطق درگیری گریخته اند اما نگرانی اصلی در مورد غیر نظامیانی است که موفق به خروج نشده اند.

روز پنجشنبه هفدهم نوامبر (۲۷ آبان) نبرد آزادسازی موصل، یکی از بزرگترین شهرهای عراق و مرکز استان نینوا، وارد دومین ماه خود شد. در این مدت نیروهای عراقی موفق به عقب راندن نیروهای داعش در مناطق جنوب و بیشتر مناطق شرقی شهر شدند.

در بخش دیگری از عراق، با نزدیک شدن روز اربعین، میلیون ها شیعه به سمت کربلا حرکت کرده اند. هر سال میلیونها ایرانی برای عزاداری با راهپیمایی خود را به کربلا می رسانند. به گفته مقامات عراقی تا کنون نزدیک به دو میلیون ایرانی وارد عراق شده اند تا در مراسم اربعین در روز سی ام آبان (۲۰ نوامبر) شرکت کنند.

خطر حملات تروریستی از سوی گروه داعش از جمله چالشهای مهم حفظ امنیت این مراسم است.

مطالب مرتبط