Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و نامزدهای آن

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و نامزدهای آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امانوئل ماکرون، سیاستمدار جوان و وزیر اقتصاد پیشین فرانسه روز چهارشنبه رسما نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد.

آگهی

امانوئل ماکرون، سیاستمدار جوان و وزیر اقتصاد پیشین فرانسه روز چهارشنبه رسما نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد. انتخاباتی که ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ (۲۳ آوریل ۲۰۱۷) برگزار خواهد شد.

او که بنیانگذار جنبش «به پیش» (En Marche) است و خود را نامزدی ضد سیستم می داند، در این روز گفت: «من پوچی درون سیستم سیاسی مان را دیدم که مانع عملی شدن بسیاری از ایده ها می شود. به این دلیل که این ایده ها باعث ضعف دستگاه سیاسی، احزاب سنتی و منافع آنها می شوند. دستگاهی که دیگر منفعت عمومی را دنبال نمی کند بلکه تنها به دنبال منافع شخصی است.»

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» فرانسه نیز دیگر نامزد انتخابات پیش رو خواهد بود که با شعار «به نام مردم» به صحنه آمده است.

او که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از گذشته به پیروزی خود در انتخابات فرانسه امیدوار شده است، برای این کارزار انتخاباتی تصویری از کلینت ایستوود به همراه گل رزی به رنگ آبی را انتخاب کرده است.

کلینت ایستوود، هنرپیشه مشهور هالیوود در انتخابات اخیر آمریکا از طرفداران دونالد ترامپ بود و انتخابی متفاوت با دیگر هنرمندان مشهور این کشور داشت. گل رز سمبل سوسیالیستها در فرانسه است اما خانم لوپن گل رزی به رنگ آبی را انتخاب کرده است تا تفاوت کامل خود را از سوسیالیستهای کشورش به نمایش بگذارد. رنگ آبی نیز از رنگهای نمادین فرانسه و بویژه ملی گرایان این کشور است.

مارین لوپن می گوید: «ما در یک جنبش جهانی قرار داریم. جنبشی که جهانی شدن بدون کنترل، لیبرالیسم افراطی، قراردادن مردم مقابل یکدیگر و از بین بردن دولتهای ملی را رد می کند.»

از نامزدهای مطرح دارای گرایش های راست در این انتخابات می توان به نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه و آلن ژوپه، نخست وزیر او اشاره کرد.

اما در میان چپهای سوسیالیست، دو فرد مطرح یعنی فرانسوا اولاند و مانوئل والس هنوز درباره نامزدی خود، اظهار نظری نکرده اند.
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری کنونی که بنا بر نظرسنجی ها از محبوبیت زیادی در میان فرانسوی ها برخوردار نیست، اعلام کرده است که در ماه دسامبر درباره احتمال نامزدی خود سخن خواهد گفت. چنانچه آقای اولاند مایل به شرکت دوباره در انتخابات نباشد، احتمالا از نامزدی مانوئل والس، نخست وزیر کنونی این کشور حمایت خواهد کرد.

در میان چهره های مطرح سوسیالیستها تاکنون تنها آرنولد مونتبورگ، وزیر پیشین اقتصاد رسما برای این انتخابات نامزد شده است. او می گوید که چهار سال ریاست جمهوری آقای اولاند تنها اتلاف وقت بوده است.

درنهایت از میان سبزهای فرانسه، یانیک ژدو، نماینده پارلمان اروپا از سال ۲۰۰۹ میلادی در این کارزار انتخاباتی شرکت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟

محمد عمره، زندانی فرانسوی که با حمله مرگبار همدستانش به ماموران گریخت، کیست؟