دیدار تنش زدای اشتاین مایر از ترکیه بدون تنش نبود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار تنش زدای اشتاین مایر از ترکیه بدون تنش نبود

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان با سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد، دیداری که چندان هم گرم و صمیمی برگزار نشد.

هدف از سفر وزیر امور خارجه آلمان به ترکیه بی شک نمی تواند دلیلی فراتر از کاستن از تنش موجود در روابط دیپلماتیک بین دو کشور باشد، روابطی که بدنبال کودتای ماه ژوئیه در ترکیه به تیرگی گراییده است.

آقای اشتاین مایر که پیش تر در پارلمان ترکیه حاضر شده بود گفت:«اینجا حاضر شدم تا آنچه در ۱۵ ژوئیه در اینجا اتفاق افتاد را شخصا حس کنم. می خواهم اطمینان دهم که ما در آلمان به مردم ترکیه، آنهایی که در آن شب از نهادهای دموکراتیک خود دفاع می کردند، احترام بسیار قائل هستیم.»

از سوی دیگر، کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای آلمانی خود بدون حاشیه و تنش نبود.

آقای چاووش اوغلو ادعای آنکارا را در این کنفرانس بار دیگر تکرار و آلمان را به پناه دادن به اعضای حزب کارگران کردستان، پ ک ک، و عدم استرداد افراد وابسته به جنبش فتح الله گولن متهم کرد، اتهاماتی که آقای اشتاین مایر آنها را رد کرد و ترکیه را به اعتدال فرا خواند.