وزیر خارجه ترکیه: «از رفتار تحقیرآمیز اروپا خسته شده ایم»

وزیر خارجه ترکیه: «از رفتار تحقیرآمیز اروپا خسته شده ایم»
Copyright 
نگارش از Pooneh Irani
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان صبح روز سه شنبه وارد آنکارا، پایتخت ترکیه شد.

آگهی

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان صبح روز سه شنبه وارد آنکارا، پایتخت ترکیه شد. این نخستین سفر یک مقام آلمانی پس از کودتای نافرجام تیرماه ۹۵ در ترکیه است که پیامدهای آن به سردی در روابط دو کشور منجر شد.

آقای اشتاین مایر پیش از سفر به ترکیه نسبت به بازداشت های گسترده، اخراج ها، سرکوب رسانه ها و اپوزیسیون ابراز نگرانی کرده و درباره قطع مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هشدار داده بود.

او در کنفرانسی خبری با حضور همتای ترک خود گفت: «این سوال که آیا ترکیه بیشتر به سمت اروپا و اتحادیه اروپا توسعه داشته یا از آن فاصله گرفته، تصمیمی نیست که بتوان در اروپا یا یکی از پایتخت های اروپایی بدان پاسخ داد، بلکه باید اینجا در ترکیه پاسخ داده شود.»

مولود چاووش اوغلو نیز در سخنانی صریح اعلام کرد: «ما شایسته این نوع برخورد نیستیم. همانطور که فرانک واتر پیشتر گفت، ما از مردم خود درباره الحاق به اتحادیه اروپا می پرسیم و آنها تصمیم خواهند گرفت. ما از این رفتار تحقیرآمیز خسته شده ایم، واقعا خسته شده ایم. معیارها روشن است، اما استانداردهای دوگانه و دورویی در رویکرد وجود دارد و این چیزی است که ما دوست نداریم.»

ترکیه معتقد است که در جریان کودتا در این کشور، آلمان حمایت لازم را از دولت آنکارا نداشته و به درخواست ترکیه برای استرداد کسانی که در گروه عبدالله گولن، رهبر اپوزیسیون ترکیه عضو هستند، پاسخ نداده است. در مقابل آلمان نیز اقدامات دولت ترکیه در واکنش به کودتا، از جمله دستگیری های گسترده مخالفان و بازداشت روزنامه نگاران را مغایر با دمکراسی، آزادی بیان و اصول و ارزش های اتحادیه اروپا می داند.

از زمان کودتای شکسته خورده در ترکیه بیش از ۱۱۰هزار نفر در این کشور از کار اخراج شده یا به حالت تعلیق درآمده اند، ۳۶هزار نفر دستگیر شده اند و بیش از ۱۳۰ رسانه نیز تعطیل شده است.

قرار است آقای اشتاین مایر در این سفر با بن علی یلدرم، نخست وزیر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز دیدار و گفت وگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه ترکیه: «از رفتار تحقیرآمیز اروپا خسته شده ایم»