تاکید باراک اوباما بر ضرورت کاهش بدهی های یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تاکید باراک اوباما بر ضرورت کاهش بدهی های یونان

باراک اوباما روز سه شنبه در جریان اولین توقف در آخرین سفر رسمی خود به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، وارد یونان شد و با رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

او پس از گفتگو با الکسیس سیپراس نخست وزیر این کشور، مهربانی آتن را در موضوع بحران مهاجران ستود و تاکید کرد این رفتار یونان آنهم در وضعیتی که خود درگیر بحران اقتصادی است، شایسته دریافت عشق و محبتی از سوی جهان است.

او بر کاهش سطح بدهی های یونان تاکید کرد و یادآور شد که سیاستهای ریاضت اقتصادی به تنهایی رفاه به ارمغان نمی آورد.

آقای سیپراس نیز در جریان یک نشست خبری گفت: «اقتصاد یونان و جامعه ما، پس از هفت سال، دیگر نمی تواند ریاضت بیشتری را تحمل کند.»

باراک اوباما گفت: «در وضعیتی که یونان همچنان به اصلاحات ادامه می دهد و صندوق بین المللی پول گفته است که موضوع کاهش بدهی ها مهم است، من به اصرار خودم به طلبکاران ادامه خواهم داد تا برای قرار گرفتن یونان در مسیر رشد اقتصادی پایدار، گام های لازم را بردارند. زیرا موفقیت یونان در جهت منافع همه ماست.»

آقای اوباما همچنین ضمن قدردانی از نقش یونان به عنوان عضوی از ناتو در حفظ ثبات و امنیت در منطقه، تاکید کرد که معتقدیم یک اروپای قوی و متحد نه تنها برای اروپا، بلکه برای جهان و برای ایالات متحده آمریکا نیز مفید است.

این سخنان درحالی مطرح می شود که کارشناسان امید چندانی به بهبود اقتصاد یونان در پی این سفر ندارند.

پاناگیس گالیاتساتوس، تحلیلگر سیاسی می گوید: «مشکل این بازدید این است که دوره ریاست جمهوری آقای اوباما رو به پایان است. بنابراین او باید در تمام موضوعاتی که ایالات متحده آمریکا را متعهد می کند، با جانشینش وارد گفتگو شود و این به دونالد ترامپ بستگی دارد تا موضوعاتی را که آقای اوباما به او پیشنهاد می دهد، بپذیرد.»

استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «اگر هیلاری کلینتون در انتخابات آمریکا برنده می شد بازدید باراک اوباما از آتن می توانست به پل سیاسی میان دولت آینده آمریکا و دولت چپگرای یونان تبدیل شود. اما با پیروزی دونالد ترامپ، نخست وزیر یونان باید برای حل و فصل موضوعاتی همچون کاهش بدهی های آتن، به دنبال راههای دیگری برای ارتباط با واشنگتن باشد.»