تظاهرات ضد آمریکایی همزمان با سفر باراک اوباما به آتن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات ضد آمریکایی همزمان با سفر باراک اوباما به آتن

همزمان با سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به یونان، هزاران نفر در آتن در اعتراض به سیاست های ایالات متحده تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان که منابع یونانی تعداد آنها را دست کم ۷۰۰۰ نفر ذکر می کنند، با فریادهایی بر ضد جنگ افروزی، نژادپرستی، سیاست های اروپا و آمریکا در بحران مهاجران از باراک اوباما خواستند به کشورش بازگردد.

یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی می گوید: « ما آمریکا و سیاست هایش را قاتل مردم می دانیم. آنها مسئول بهار عربی، تمام جنگ های این سالها و بحران سوریه هستند. آنها فقط به نفت اهمیت می دهند و مردم برایشان هیچ اهمیتی ندارد.»

پلیس یونان برای متفرق کردن معترضان اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرده و سفارت آمریکا نیز کاملا تحت محاصرۀ نیروهای امنیتی قرار داشت تا از حملۀ احتمالی تظاهرکنندگان دور نگهداشته شود. به گفتۀ پلیس، تعدادی از معترضان نیز در خیابان های نزدیک به پارلمان یونان اقدام به پرتاب کوکتل مولوتوف به سوی پلیس ضد شورش کرده اند.

سفر باراک اوباما به آتن تنها دو روز پیش از سالگرد قیام خونین دانشجویان یونانی در نوامبر سال ۱۹۷۳ علیه دولت نظامی وقت این کشور، معروف به حکومت سرهنگ ها صورت می گیرد. دولتی که تحت حمایت ایالات متحدۀ آمریکا بود.

چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا قرار است پس از آتن برای دیدار با مقامات آلمان به این کشور سفر کند. باراک اوباما تا بیستم ژانویه رئیس جمهوری آمریکاست و به احتمال زیاد این آخرین باریست که وی در این سمت به اروپا سفر می کند.