قذافی چطور به سارکوزی پول داد

قذافی چطور به سارکوزی پول داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمتر از یک هفته به انتخابات درون حزبی جریان راست در فرانسه باقی است و نیکلا سارکوزی تمام توانش را به کار گرفته تا به صحنه سیاست فرانسه برگردد اما مشکلی تازه پیش پای اوست؛ افشای اطلاعات تازه ای از حامی

کمتر از یک هفته به انتخابات درون حزبی جریان راست در فرانسه باقی است و نیکلا سارکوزی تمام توانش را به کار گرفته تا به صحنه سیاست فرانسه برگردد اما مشکلی تازه پیش پای اوست؛ افشای اطلاعات تازه ای از حامیان مالی کارزار پیشین او در سال ۲۰۰۷.

آگهی

زیاد تقی الدین، رابط سیاسی و تاجر سلاح اهل لبنان، در مصاحبه تازه ای با نشریه اینترنتی «مدیاپارت» گفت شخصا در دو نوبت به نیکلا سارکوزی (که در آن زمان وزیر کشور بود) و کلود گئان (رئیس وقت دفتر وی) پول داده است.

وی گفت: «با چمدان از ماشین پیاده و از در اصلی وارد شدم. خودم را معرفی کردم. می دانستم منتظر من هستند. پس یکراست وارد شدم. مرا به اتاق آقای گئان راهنمایی کردند… دفعه بعد مرا مستقیما بالا بردند، به طبقه اول.»
-«آقای سارکوزی را ملاقات کردید؟»
-«بله»
-«چمدان را همانجا گذاشتید؟»
-«بله»
-«آقای سارکوزی دید که چمدان را آنجا گذاشتید؟»
-«قطعا»

در فاصله ماههای پایانی سال ۲۰۰۶ تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۷ تقی الدین دو چمدان را به کلود گئان، سردفتر و مدیر کارزار انتخاباتی سارکوزی و یک چمدان را به خود وی که آن زمان وزیر کشور بود تحویل داده است. این چمدانها در مجموع حاوی پنج میلیون یورو پول بوده اند.

فابریس ارفی، خبرنگار «مدیاپارت» در مصاحبه تلفنی ویژه ای با یورونیوز گفت: «معتقدم که گواهی زیاد تقی الدین، سند مهمی در پرونده تحت بررسی دستگاه قضایی است. در واقع، بررسی این پرونده تمام نمی شود. تحقیقات قضایی در آوریل ۲۰۱۳ شروع شد. این پرونده با دست خالی شروع شد و حالا مدارک و شواهد بسیار برجسته ای جمع آوری شده است. در واقع آنچه در حال کشف و ثبت آن هستیم، ماجرای فسادی است که رسوایی دریافت پول از لیبیِ (دوران قذافی در دولت سارکوزی) را روشن می کند. ماجرایی که احتمالا بزرگترین رسواییِ جمهوری پنجم خواهد بود.»

سه سال پیش دادستان پاریس تحقیقاتی را درباره احتمال پشتیبانی مالی لیبی (دوران قذافی) از کارزار انتخاباتی سارکوزی شروع کرد که دست داشتن در «فساد مستقیم و غیر مستقیم»، «پول شویی» و «سو استفاده از اموال عمومی» جزو اتهامات آن بود. سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ این باره گفت:«سارکوزی باید قبل از هر چیز پولی را که برای کارزار انتخاباتی اش از لیبی گرفته پس بدهد. ما بودم که هزینه کارزار او را دادیم و مدارکش را هم داریم. آماده ایم همه چیز را افشا کنیم. این دلقک باید اول پول مردم لیبی را پس بدهد.»

سارکوزی که زیر فشار است تاکنون درباره این اتهامات سکوت کرده است. او در نظرسنجی ها تا اینجای کار از آلن ژوپه رقیب خود عقبتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی جنجالی هدف گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟

ویدئو؛ بیست و نهمین دوره رویداد اعتراضی «هرم کفش» در پاریس برگزار شد

پاپ فرانسیس خواستار سازوکاری برای تسهیل شرایط پذیرش و حفظ کرامت انسانی مهاجران در اروپا شد