شواهدی عینی از حملات شیمیایی داعش به قیاره

شواهدی عینی از حملات شیمیایی داعش به قیاره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تاثیرات راکت های شیمایی ای که داعش طی هفته های گذشته علیه ساکنان قیاره استفاده کرده بود، روز به روز بیش تر بر پوست و بدن کودکان و بزرگسالان این منطقه عراق هویدا می…

آگهی

تاثیرات راکت های شیمایی ای که داعش طی هفته های گذشته علیه ساکنان قیاره استفاده کرده بود، روز به روز بیش تر بر پوست و بدن کودکان و بزرگسالان این منطقه عراق هویدا می شود.

داعش در ماه اوت کنترل بر قیاره را از دست داد اما در ماههای سپتامبر و اکتبر بارها این بخش، واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب موصل را مورد حملات راکتی قرار داد.

روز جمعه گذشته سازمان ملل هم اعلام کرد شواهد کافی دال بر استفاده داعش از سلاح های شیمیایی در اختیار دارد.

سیرحان عواد، یکی از قربانیان که آثار سوختگی ناشی از مواد شیمایی بر بدنش مشهود است، از آن روز می گوید: «وقتی راکت در حیاط خانه افتاد بلافاصله بوی شدیدی در فضا پخش شد؛ بویی مثل بوی جسدی که سه چهار روز است رها شده. نیروهای امنیتی که روز بعد برای جمع کردن راکت ها آمده بودند فکر کردند که مواد شیمیایی داخل این راکت ها دیگر اثر ندارند و خطرناک نیستند. بنابراین بدون دستکش به آنها دست زدند. هیچ کارشناسی هم همراه آنها نیامده بود.»

داعش از کلیسای قره قوش بعنوان محلی برای تولید سلاح استفاده می کرد

از سوی دیگر از قره قوش در حومه موصل خبر می رسد که نیروهای داعش در زمان تسط بر این شهر مسیحی نشین، از کلیسای قدیمی شهر بعنوان محلی برای تولید سلاح و نگهداری مهمات استفاده می کرده اند.

آترا کادو، از شبه نظامیان مسیحی یگان دفاعی نینوا بیشتر توضیح می دهد: «داعش از این سالن کلیسا استفاده می کرده و به همین دلیل کلیسا را خراب نکرده بوده است. کلیسا را آتش نزده بودند برای اینکه از آن بعنوان کارخانه خود استفاده می کردند.»

قره قوش بزرگترین بخش مسیحی نشین استان نینوای عراق بشمار می رود که در سال ۲۰۱۴ به دست نیروهای داعش افتاد. نیروهای عراقی چند روز پیش موفق شدند این شهر تقریبا خالی از سکنه و برخی روستاهای اطراف آن از جمله برطله را آزاد کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود