ترکی فیصل: ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را فسخ نکند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکی فیصل: ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را فسخ نکند

ترکی فیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی و سفیر پیشین این کشور در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از دونالد ترامپ خواست تا توافق هسته‌ای ایران را فسخ نکند اما تهران را مسئول بی‌ثباتی در خاورمیانه بداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای فیصل پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جریان یک سخنرانی در یک اتاق فکر(think-tank) در واشنگتن گفت: «فکر نمی‌کنم که [دونالد ترامپ] باید این توافق را فسخ کند. سال‌ها روی این توافق کار شده و اجماع عمومی در سراسر جهان و نه فقط در ایالات متحده این است که توافق هسته‌ای توانسته به یک هدف دست یابد که آن، توقف برنامه اتمی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به مدت ۱۵ است.»

دونالد ترامپ، به شدت با جهت‌گیری سیاست خارجی دولت باراک اوباما و به ویژه توافق هسته‌ای با ایران مخالف است. با وجود تهدید‌ وی به «پاره کردن برجام» در زمان کارزار انتخاباتی، ولید فارس، مشاور سیاست خارجی وی گفته است که رئیس جمهوری منتخب آمریکا، توافق هسته‌ای با ایران را از طریق کنگره «بازنگری» خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترامپ برجام را بازنگری خواهد کرد

ترکی فیصل با هشدار نسبت به پیامدهای پیچیده فسخ عجولانه برجام گفت: « نمی‌دانم در صورت لغو این توافق، چیز دیگری برای مهار برنامه‌های هسته‌ای ایران وجود دارد یا نه.» این شاهزاده با نفوذ سعودی – که البته در حال حاضر مقام رسمی در هیات حاکمه عربستان ندارد- برجام را نقطه آغازی برای ساختن خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی توصیف کرد.


در حال حاضر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تنها اسرائیل مسلح به موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای است. البته تل‌آویو در دهه‌های گذشته تملک کلاهک‌های هسته‌ای را نه تکذیب کرده و نه تایید.

ترکی فیصل یکی از سیاستمداران به شدت منتقد سیاست‌های حکومت ایران در منطقه است. وی در ماه ژوئن گذشته در تجمع سالانه مجاهدین خلق در پاریس حضور یافت و همراه با اعضای این سازمان، خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران شد. وی در سخنرانی خود در آن برنامه، مسعود رجوی را «مرحوم» خطاب کرد؛ واژه‌ای که بسیار خبرساز شد و با توجه به غیبت طولانی مدت رهبر مجاهدین، گمانه‌زنی‌ها درباره مرگ وی را تقویت کرد.

آقای فیصل در سخنرانی پنجشنبه خود، خواستار هشدار دونالد ترامپ به ایران درباره سیاست‌های ماجراجویانه و مخرب این کشور در منطقه شد و گفت: «مایلم ببینم که رئیس‌ جمهور ترامپ افکار عمومی و فعالیت‌های دولت آمریکا را به سوی به چالش کشیدن این دیدگاه ایران هدایت کند که می‌تواند به خود مجوز دخالت [در کشورهای دیگر منطقه] را بدهد.»

ایران و عربستان سعودی در یمن و سوریه از نیرهای مخالف درگیر در جنگ داخلی حمایت می‌کنند. اخیرا گزارش‌هایی درباره توسعه یافتن «جنگ نیابتی» این دو کشور به شمال نیجریه منتشر شده است.