Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکی فیصل: ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را فسخ نکند

ترکی فیصل: ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را فسخ نکند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ترکی فیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی و سفیر پیشین این کشور در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از دونالد ترامپ خواست تا توافق هسته‌ای ایران را فسخ نکند اما تهران را مسئول بی‌ثباتی در خاورمیانه بداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای فیصل پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جریان یک سخنرانی در یک اتاق فکر(think-tank) در واشنگتن گفت: «فکر نمی‌کنم که [دونالد ترامپ] باید این توافق را فسخ کند. سال‌ها روی این توافق کار شده و اجماع عمومی در سراسر جهان و نه فقط در ایالات متحده این است که توافق هسته‌ای توانسته به یک هدف دست یابد که آن، توقف برنامه اتمی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به مدت ۱۵ است.»

دونالد ترامپ، به شدت با جهت‌گیری سیاست خارجی دولت باراک اوباما و به ویژه توافق هسته‌ای با ایران مخالف است. با وجود تهدید‌ وی به «پاره کردن برجام» در زمان کارزار انتخاباتی، ولید فارس، مشاور سیاست خارجی وی گفته است که رئیس جمهوری منتخب آمریکا، توافق هسته‌ای با ایران را از طریق کنگره «بازنگری» خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترامپ برجام را بازنگری خواهد کرد

ترکی فیصل با هشدار نسبت به پیامدهای پیچیده فسخ عجولانه برجام گفت: « نمی‌دانم در صورت لغو این توافق، چیز دیگری برای مهار برنامه‌های هسته‌ای ایران وجود دارد یا نه.» این شاهزاده با نفوذ سعودی – که البته در حال حاضر مقام رسمی در هیات حاکمه عربستان ندارد- برجام را نقطه آغازی برای ساختن خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی توصیف کرد.

Senior Saudi prince says Trump shouldn't scrap Iran deal https://t.co/r7iJ7yDYzh

— Reuters Iran (@ReutersIran) November 11, 2016

در حال حاضر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تنها اسرائیل مسلح به موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای است. البته تل‌آویو در دهه‌های گذشته تملک کلاهک‌های هسته‌ای را نه تکذیب کرده و نه تایید.

ترکی فیصل یکی از سیاستمداران به شدت منتقد سیاست‌های حکومت ایران در منطقه است. وی در ماه ژوئن گذشته در تجمع سالانه مجاهدین خلق در پاریس حضور یافت و همراه با اعضای این سازمان، خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران شد. وی در سخنرانی خود در آن برنامه، مسعود رجوی را «مرحوم» خطاب کرد؛ واژه‌ای که بسیار خبرساز شد و با توجه به غیبت طولانی مدت رهبر مجاهدین، گمانه‌زنی‌ها درباره مرگ وی را تقویت کرد.

آقای فیصل در سخنرانی پنجشنبه خود، خواستار هشدار دونالد ترامپ به ایران درباره سیاست‌های ماجراجویانه و مخرب این کشور در منطقه شد و گفت: «مایلم ببینم که رئیس‌ جمهور ترامپ افکار عمومی و فعالیت‌های دولت آمریکا را به سوی به چالش کشیدن این دیدگاه ایران هدایت کند که می‌تواند به خود مجوز دخالت [در کشورهای دیگر منطقه] را بدهد.»

ایران و عربستان سعودی در یمن و سوریه از نیرهای مخالف درگیر در جنگ داخلی حمایت می‌کنند. اخیرا گزارش‌هایی درباره توسعه یافتن «جنگ نیابتی» این دو کشور به شمال نیجریه منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟