موافقت صندوق بین المللی پول با پرداخت وام ۱۲ میلیارد دلاری به مصر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موافقت صندوق بین المللی پول با پرداخت وام ۱۲ میلیارد دلاری به مصر

صندوق بین المللی پول با پرداخت وام ۱۲ میلیارد دلاری به مصر موافقت کرد. این وام در حمایت از برنامه اصلاحات اقتصادی این کشور و با هدف رشد اقتصادی و اشتغال زایی و کاستن از کسری بودجه دولت در دوره ای سه ساله پرداخت می شود.

صندوق بین المللی پول با اعلام این خبر تاکید کرده است که بر اساس تصویب هیات مدیره، بخش اول این وام مبلغ ۲.۷۵ میلیارد دلار خواهد بود و باقی آن نیز در ۵ مرحله پرداخت خواهد شد.

بانک مرکزی مصر می گوید با دریافت بخش اول وام میزان ذخایر ارزی این کشور تا ۲۳.۳ میلیارد دلار افزایش می یابد.

ریچارد بانکز، مشاور اقتصادی به یورونیوز می گوید: «مشاوران صندوق بین المللی پول قرار است یک چارچوب توافق شده را برای جهت بخشیدن به سیاست های کلی در اختیار این کشور قرار دهند و به این ترتیب دولت و یا بانک مرکزی قادر به حل مسئله ارز بین ۳ تا ۶ ماه آینده خواهند بود.»

پیش تر بانک مرکزی مصر اعلام کرده بود که نرخ ارز در این کشور را شناور خواهد کرد. با این اقدام انتظار می رود ارزش پوند مصر در مقابل دلار آمریکا تا حدود ۵۰ درصد کاهش یابد.

مصر از زمان سرنگونی حسنی مبارک دیکتاتور سابق در سال ۲۰۱۱ و ادامه تنش های سیاسی در این کشور با بحران اقتصادی مواجه است. تنش های سیاسی در این کشور افت شدید صنعت گردشگردی مصر را در پی داشته است.