Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ جهانی اول و تاثیر آن بر رویدادهای سیاسی پس از آن

جنگ جهانی اول و تاثیر آن بر رویدادهای سیاسی پس از آن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنگ جهانی اول، اولین جنگ پر تلفات تاریخ، در اوت ۱۹۱۴ میلادی آغاز شد و سرانجام در ساعت ۱۱ یازدهمین روز یازدهمین ماه سال ۱۹۱۸ میلادی در پی شکست آلمان و با امضای پیمان صلح به پایان…

آگهی

جنگ جهانی اول، اولین جنگ پر تلفات تاریخ، در اوت ۱۹۱۴ میلادی آغاز شد و سرانجام در ساعت ۱۱ یازدهمین روز یازدهمین ماه سال ۱۹۱۸ میلادی در پی شکست آلمان و با امضای پیمان صلح به پایان رسید. روز و لحظه ای که در تاریخ جهان ثبت شد و همزمان با بازگشت هزاران سرباز به خانه هایشان، در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته شد.

در جریان این جنگ بیش از ۸ میلیون سرباز و در مجموع بیش از ۱۷ میلیون نفر در هر دو سوی جبهۀ متفقین و متحدین کشته و بیش از ۲۰ میلیون نفر نیز معلول و از کارافتاده شدند.

یکی از نمادهای این جنگ، شقایق سرخ است. گلی که بوفور در زمین های فلاندر بلژیک یعنی محل وقوع نبردهای بزرگ این جنگ می روید. بلژیک بیش از دیگر کشورها از وقوع این جنگ آسیب دید و از آغاز تا پایان آن، خاکش صحنه نبردهای خونین میان سربازان ملتهای مختلف بود.

هم اکنون در شهر ایپر منطقه فلاندر بلژیک و در جایی که پنج نبرد بزرگ طی چهار سال روی داده بود، دیواری بنا شده و روی آن نام سربازان کشته شده در جنگ که اجسادشان یافت نشده، حک شده است. بازدید کنندگانی که هرساله به این مکان می آیند می توانند نام اجداد کشته شده خود را بیابند. اجساد بیش از ۵۴ هزار سرباز این جنگ هرگز یافت نشد.

استفان واسه، بازدید کننده استرالیایی می گوید: «نام عموی بزرگ همسر من هم در اینجا نوشته شده است. او در ۷ اکتبر سال ۱۹۱۷ میلادی کشته شد.»

روز یازده نوامبر، تنها برای کسانیکه یکی از بستگانشان را در این جنگ از دست دادند مهم نیست بلکه با پایان این جنگ، جهان به آنچه اکنون است تبدیل شد و بویژه تغییرات اساسی در حوزه جغرافیای سیاسی بوجود آمد.

مارگارت مک میلان، استاد تاریخ دانشگاه اکسفورد می گوید: «جنگ جهانی اول صد سال پیش روی داد اما در شکل دادن جهانی که اکنون در آن زندگی می کنیم نقش مهمی داشت. بدون این جنگ احتمالا امپراطوری اتریش-مجارستان یا امپراطوری عثمانی ناپدید نمی شدند و فکر می کنم که بلشویکها هم نمی توانستند در سال ۱۹۱۷ میلادی در روسیه قدرت بگیرند. هنگامیکه به آنچه روی داد می اندیشید می بینید این جنگ بر تمام قرن بیستم تاثیر گذاشته است. جنگ جهانی اول همچنین شرایطی را فراهم کرد تا وقوع دومین جنگ جهانی نیز ممکن شود.»

بیش از ۳۰ کشور از روسیه و آمریکا تا استرالیا و نیوزیلند و ایران و هند و ژاپن در این جنگ درگیر شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادای احترام به قربانیان جنگ جهانی اول در اروپا

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ بازآفرینی فرود دومین گردان ساحلی نیروی دریایی آمریکا در نرماندی

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ صدها چتر‌بازعملیات تاریخی پیاده‌سازی متفقین در نرماندی را بازسازی کردند