روابط آمریکا و روسیه به کدام سو پیش می رود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روابط آمریکا و روسیه به کدام سو پیش می رود؟

در طول مبارزه های انتخاباتی در آمریکا توجه افکار عمومی به طور بی سابقه ای به روسیه منعطف شده بود.

از طرفی دولت روسیه به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا متهم شده بود و از سوی دیگر مورد تمجید نامزد جمهوریخواهان قرار می گرفت. به همین دلیل بلافاصله پس از پیروزی دونالد ترامپ، این سوال مطرح شد که روابط دو کشور قدرتمند آمریکا و روسیه به کدام سو پیش می رود؟

یکی از اهالی مسکو می گوید: «به نظر من روابط بین روسیه و آمریکا بیش از گذشته عملگرایانه می شود به جای این که بر محور ایدئولوژی باشد.»

یکی دیگر از شهروندان مسکو می گوید: «به نظر من ترامپ از هیلاری بهتر است. چون او به روسیه نزدیکتر است.»

دونالد ترامپ، در مبارزه های انتخاباتی خود در اظهار نظری غیرمنتظره، از روسیه خواسته بود که با نفوذ در ایمیل های هیلاری کلینتون، ایمیلهایی را که گفته می شود گم شده اند پیدا کند.

کنستانتین اگرت، تحلیلگر سیاسی می گوید: «تفاوت بین ترامپ و پوتین شاید به اندازه تفاوت بین اوباما و پوتین باشد. از طرفی نباید فراموش کنیم که از یک نظر پوتین و ترامپ شبیه هم هستند. به همین دلیل شاید در نهایت هیچ توافقی به سرانجام نرسد. چون فلسفه این دو نفر در توافقها، فلسفه همه یا هیچ است. مساله ای که تفاهم را غیرممکن می کند.»

بر خلاف سنت سیاسی حاکم در آمریکا که منافع این کشور را در تضاد با منافع روسیه تعریف می کند، دونالد ترامپ صراحتا از سیاستهای روسیه دفاع می کرد و از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور تمجید می کرد. آقای ترامپ با تمجید از ولادیمیر پوتین گفته بود که او رهبری بسیار بهتر از باراک اوباما است. ولادیمیر پوتین هم دونالد ترامپ را فردی «بااستعداد» توصیف کرده بود.