انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا؛ از انتخاب رئیس جمهور تا شرکت در همه پرسی ایالتی

انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا؛ از انتخاب رئیس جمهور تا شرکت در همه پرسی ایالتی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میلیاردها دلار خرج در برداشت و توجه رسانه های جهان را برای ماهها به خود جلب کرد.

آگهی

کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میلیاردها دلار خرج در برداشت و توجه رسانه های جهان را برای ماهها به خود جلب کرد. بی شک نیز این انتخابات یکی از مهمترین انتخابات در نوع خود است.

اما در حالی که توجه همگان به انتخاب رای دهندگان آمریکایی بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ معطوف شده است، نباید فراموش کرد که انتخاب ساکن آینده کاخ سفید تنها گزینشی نیست که در روز سه شنبه توسط رای دهندگان امریکایی صورت می گیرد.

در این روز همه اعضای مجلس نمایندگان (۴۳۵ کرسی) و یک سوم اعضای مجلس سنا (۳۴ کرسی) انتخاب می شوند و به این ترتیب ترکیب کنگره آینده آمریکا مشخص خواهد شد. کنترل مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا اکنون در اختیار جمهوریخواهان است.

علاوه بر این در ایالت های مختلف آمریکا در روز سه شنبه انتخابات برای تعیین فرمانداران و دادستان های کل ایالت ها برگزار خواهد شد. این در حالی است که در برخی ایالت ها رای دهندگان در همه پرسی های مختلفی شرکت می کنند.

آیا انتخابات کنگره اهمیت دارد؟

به وضوح انتخابات کنگره از اهمیت کمتری نسبت به انتخابات ریاست جمهوری برخوردار است اما این انتخابات می تواند بر روی عملکرد و کارایی رئیس جمهوری آینده و میزان تعامل او با کنگره نقشی تعیین کننده داشته باشد. به عبارت دیگر این انتخابات تعیین خواهد کرد که رئیس جمهوری آینده تا چه حد می تواند به وعده های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند. به عنوان مثال این انتخابات تعیین خواهد کرد که آیا هیلاری کلینتون در صورت پیروزی خواهد توانست به وعده خود در مورد تغییرات آب و هوایی وفادار باشد یا خیر. این انتخابات همچنین می تواند تعیین کند که هیلاری کلینتون در صورت رسیدن به ریاست جمهوری می تواند به مذاکره با اتحادیه اروپا در مورد توافق تجارت آزاد ادامه دهد یا خیر.

جمهوری خواهان هم اکنون در مجلس نمایندگان با ۸۰ کرسی بیشتر از دموکراتها، اکثریت را در اختیار دارند. در مجلس سنا نیز آنها هشت کرسی بیشتر از دموکراتها در اختیار دارند.

تحلیلگران سیاسی پیش بینی می کنند که حزب دموکرات بخت بیشتری برای در اختیار گرفتن مجلس سنا نسبت به مجلس نمایندگان خواهد داشت.

به این ترتیب هیلاری کلینتون در صورت پیروزی با مشکلات زیادی برای تصویب قوانین مورد نظر خود در مجلس نمایندگان روبرو خواهد شد.

دونالد ترامپ نیز در صورت پیروزی ممکن است مجبور به تعامل با مجلس سنای تحت کنترل دموکراتها شود. حتی اگر جمهوریخواهان بتوانند اکثریت خود را در هر دو مجلس حفظ کنند، دونالد ترامپ می تواند برای پیشبرد برخی از برنامه هایش با مشکل روبرو شود. به عنوان مثال پیش بینی می شود دونالد ترامپ برای تصویب طرح خود برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک با مقاومت کنگره روبرو شود.

همه پرسی های ایالتی

برخی از ایالت های آمریکا علاوه بر انتخاب رئیس جمهور، اعضای کنگره و مقامات ایالتی در روز هشتم نوامبر اقدام به برگزاری همه پرسی در مورد موضوعات مختلف می کنند. اغلب این همه پرسی ها در مورد تعیین مالیات های محلی برگزار می شود اما برخی از ایالت ها نیز در مورد تسهیل قوانین مربوط به مصرف ماری جوآنا به رای دهندگان مراجعه می کنند. امسال ۸۰ میلیون نفر در ایالت های آمریکا به پرسشی در این مورد پاسخ می دهند.

در مورد موضوعات دیگری نیز همچون حداقل حقوق یا بیمه درمانی همگانی در برخی از ایالت ها همه پرسی برگزار خواهد شد. پرسش یکی از همه پرسی ها در ایالت کالیفرنیا به موضوع غیرقانونی شدن استفاده از کیسه های پلاستیکی می پردازد.

یکی از عجیب ترین سوالات مطرح شده از رای دهندگان در این همه پرسی ها مربوط به ایالت کالیفرنیا می شود: رای دهندگان مشخص خواهند کرد که آیا هنرپیشه های فیلم های پورنو ملزم به استفاده از کاندوم هستند یا خیر.

انتخابات های ایالتی

در برخی از ایالت های آمریکا رای دهندگان به انتخاب فرمانداران و مقامات ایالتی مبادرت خواهند کرد. فرمانداران ایالت های آمریکا حیطه اختیار گسترده ای دارند و اداره و تصمیم گیری در کلیه اموری که مربوط به دولت فدرال نمی شود، برعهده فرمانداران و مقامات ایالتی است. رای دهندگان در حدود ۱۲ ایالت آمریکا در روز هشتم نوامبر فرمانداران خود را انتخاب خواهند کرد. همچنین در ۱۰ ایالت رای دهندگان دادستان کل ایالت خود را بر خواهند گزید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیرینی‌پز فرانسوی‌الاصل پنج رئیس‌جمهور آمریکا در ۷۸ سالگی درگذشت

هیلاری کلینتون نسبت به «عواقب بزرگ» خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان هشدار داد

هشدار کلینتون درباره «بازی خطرناک» ترامپ: امیدوارم جنگی را با ایران آغاز نکند