تجمع در اعتراض به بازداشت روزنامه نگاران و نمایندگان در ترکیه

تجمع در اعتراض به بازداشت روزنامه نگاران و نمایندگان در ترکیه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جمعی از حامیان روزنامه جمهوریت روز شنبه در استانبول دست به تجمع اعتراضی زدند.

آگهی

جمعی از حامیان روزنامه جمهوریت روز شنبه در استانبول دست به تجمع اعتراضی زدند. معترضان با در دست داشتن نسخه هایی از این روزنامه با عنوان : «در برابر تاریخ شرمنده خواهید شد»، به بازداشت سردبیر و ۸ روزنامه نگار این جریده اپوزیسیون بشدت اعتراض کردند.

نیروهای امنیتی ترکیه با توسل به گاز اشک آور و ماشین های آب پاش، معترضان را که با هدف دفاع از آزادی رسانه ها تجمع کرده بودند، متفرق کردند.

بدین ترتیب و با احتساب این بازداشت ها، شمار روزنامه نگاران زندانی در ترکیه به ۱۴۲ نفر رسید.

باریش یارکاداش، یکی از نمایندگان حزب اپوزیسیون جمهوریخواه خلق می گوید: «شما بعنوان دولت در تلاشید تا روزنامه نگاری معادل ارتکاب جرم شود. سعی دارید تا حق دسترسی مردم به اطلاعات را از بین ببرید. حتی اگر تنها یک روزنامه هم توقیف شود و فقط یک روزنامه نگار بازداشت شود، مردم نمی توانند به اطلاعات درست و حقیقی دست پیدا کنند.»

علاوه بر بازداشت اعضای تحریریه روزنامه جمهوریت، دستگیری رهبران و تنی چند از نمایندگان حزب دمکراتیک خلق ها، طرفداران کردهای ترکیه را برای روز دوم در برخی شهرهای اروپایی به خیابان کشاند.

در پاریس حامیان حزب دموکراتیک خلق ها در اعتراض به بازداشت صلاح الدین دمیرتاش و تنی چند از نمایندگان این حزب، راهپیمایی کردند.

در کلن آلمان نیز بیش از ۶ هزار نفر از کردهای مقیم و حامیانشان دست به راهپیمایی زدند. معترضان تصاویری از عبدالله اوجالان (رهبر دربند پ ک ک) و صلاح الدین دمیرتاش (رهبر بازداشت شده حزب دمکراتیک خلق ها) را در دست داشتند. آنها با حمل پرچم هایی از قبیل پرچم کردستان سوریه (روژاوا) یا پرچم حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک)، ضمن اعتراض به اقدام آنکارا در بازداشت نمایندگان حزب دمکراتیک خلق ها، از دولت آلمان نیز به دلیل موضع «انفعالی» در برابر سرکوب گری های رجب طیب اردوغان (رییس جمهوری ترکیه) انتقاد کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه: مظنونان بازداشت شده در فرودگاه آتاتورک ارتباطی با گروه های تروریستی ندارند

راهپیمایی در ترکیه و برخی شهرهای اروپایی در حمایت از حزب دموکراتیک خلق ها

ترکیه؛ زندان برای رهبران حزب دموکراتیک خلق ها و ۹ روزنامه نگار روزنامه جمهوریت