انتقاد آتن از سیاستهای مهاجرتی چهار کشور اروپایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد آتن از سیاستهای مهاجرتی چهار کشور اروپایی

یونان روز پنجشنبه مرکز جدیدی را برای پذیرش پناهجویان صغیری که تنها هستند، افتتاح کرد. این مرکز در جنوب آتن واقع شده و با بودجه کمیسیون اروپا و کارفرمایی سازمان غیردولتی «نجات کودکان» اداره می شود. ۳۲ پسر نوجوان حدود۱۰ ساله از کشورهای سوریه، افغانستان و پاکستان موقتا میهمان این مرکز خواهند بود.

آتن از برخی کشورهای اروپایی که برخلاف توافق حاصل شده در بروکسل، از پذیرش پناهجویان صغیر بدون همراه شانه خالی می کنند و موجب کندی روند انتقال این افراد به کشورهای دیگر اروپایی شده اند، انتقاد کرد. یانیس موزالاس، وزیر مهاجرت یونان در پاسخ به خبرنگار یورونیوز در مورد اینکه آیا منظورش، چهار کشور جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، لهستان (گروه ویزگراد) است، گفت: «درست فهمیدید. این چهار کشور نه تنها مشارکت نمی کنند که سعی می کنند با ارجاع مسئله به دادگاههای اروپایی و یا در پیش گرفتن مدل های جدید موسوم به «همبستگی انعطاف پذیر» مانع تراشی کنند. این دیگر چه مدلی است؟ به ما می گویند اسکان پناهجوها با شما، پتو و لباسشان با ما.»

مقامات یونان می گویند در عرض ۶ ماه گذشته بیش از ۱۱۰۰ پناهجوی صغیر بدون همراه را در ۴۴ اردوگاه مختلف این کشور پذیرش کرده اند. اما همانطور که آکیس تاتسیس، خبرنگار یورونیوز به آن اشاره می کند: «تعداد پسرانی که قرار است در مرکز جدید اسکان داده شوند بمراتب کمتر از ۱۴۹۰ پناهجوی صغیر بدون همراهی است که هم اکنون در یونان بسر می برند. مقامات یونان به این مسئله اذعان دارند و علیرغم همکاری با اتحادیه اروپا و سازمان های غیردولتی، می گویند به کمک بیشتری نیازمندند.»