زلزله مدارس ایتالیا را تعطیل کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زلزله مدارس ایتالیا را تعطیل کرد

بعد از زلزله شدید روز یکشنبه در ایتالیا، کارشناسان می گویند که دست کم دو هفته زمان برای بازدید از ساختمانهای مدارس در مناطق زلزله زده نیاز است. هدف این است که نسبت به استحکام این ساختمانها اطمینان حاصل شود.

زلزله ۶.۶ ریشتری روز یکشنبه شدیدترین زلزله تاریخ ایتالیا در ۳۶ سال اخیر بوده است. در زلزله روز یکشنبه هیچ کس کشته شد اما خانه های بسیاری از اهالی مرکز ایتالیا ویران شده است. زلزله زندگی حدود صد هزار نفر را مختل کرده است و بیش از ۴۰ هزار نفر بی خانمان شده اند.

با توجه به زلزله های پیاپی در چند ماه اخیر در مرکز ایتالیا، بسیاری از خانواده ها نگران وضعیت تحصیلی فرزندانشان هستند. زلزله باعث بسته شدن چند مدرسه شده است و در مناطق روستایی بسیاری از کودکان هنوز به مدرسه بازنگشته اند.

وقوع چندین زلزله قدرتمند در مرکز ایتالیا در چند ماه اخیر مردم این مناطق را وحشت زده کرده است.

هفته گذشته دو زلزله به فاصله حدود دو ساعت از هم مرکز ایتالیا را لرزاندند. زلزله اول ۵.۴ ریشتر بود و زلزله دوم شدیدتر و به بزرگی ۶.۱ ریشتر بود. این دو زلزله کشته ای نداشتند.

ماتیو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا به مردمی که خانه هایشان ویران شده است وعده داده که بزودی در اقامتگاه های امنی اسکان داده خواهند شد و لازم نیست که در هوای سرد پاییزی، نگران زندگی در چادر باشند.

دولت ایتالیا اعلام کرده است که برای کمک رسانی فوری به زلزله زدگان ۴۰ میلیون یورو اختصاص داده است.

زلزله ۶.۲ ریشتری ایتالیا در ماه اوت، مرگ حدود ۲۹۰ نفر را رقم زد که بیش از دویست نفر از آنها از ساکنان منطقه آماتریچه بودند. این زلزله همچنین بیش از ۲۵۰۰ نفر از ساکنان این منطقه آماتریچه را بی خانمان کرد.