فرماندۀ کلاه آبی های سازمان ملل در سودان جنوبی اخراج شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرماندۀ کلاه آبی های سازمان ملل در سودان جنوبی اخراج شد

سازمان ملل متحد، ژنرال جانوس موگوآ کیمانی، فرماندۀ کنیایی کلاه آبی های مستقر در سودان جنوبی را پس از انتشار گزارشی در مورد بی کفایتی حافظان صلح در محافظت از شهروندان شهر جوبا در جریان شورش های ماه ژوییه از کار برکنار کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل می گوید: « نیروهای سازمان ملل نتوانسته اند به شکل قابل قبولی به دلیل فقدان فرماندهی مناسب، آمادگی و یکپارچگی میان نیروهای حاضر در این ماموریت با این خشونت ها مقابله کنند.»

در این گزارش همچنین تاکید شده است نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جلوگیری از تجاوز، قتل و شکنجۀ غیرنظامیان در جریان این شورش ها ناتوان بوده اند.

بر طبق این گزارش، نیروهای حافظ صلح در سودان جنوبی همچنین متهم به ناتوانی در جلوگیری از تصرف هتل محل اقامت کارکنان سازمان های بین المللی توسط نظامیان در این شهر شده اند. در جریان تصرف این هتل، چندین زن عضو این سازمان های غیردولتی توسط نیروهای نظامی سودان جنوبی مورد تجاوز قرار گرفته اند و یک روزنامه نگار اهل این کشور نیز در مقابل چشمان غیرنظامیان به قتل رسیده است.

دست کم ۲۰۰ زن در جریان خشونت هایی که در ماه ژوییه ۲۰۱۶ رخ داد مورد تجاوز قرار گرفته اند و متجاوزان نیز نیروهای دولتی تحت فرماندهی سالوا کیر، رئیس جمهوری این کشور بوده اند.

در جریان این خشونت ها، محل استقرار نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در پایتخت سودان جنوبی نیز که در نزدیکی هتل محل اقامت کارکنان سازمان های غیردولتی قرار داشت در همان روز هدف حملات نیروهای نظامی قرار گرفته بود.