تاثیر تحقیقات اف بی آی در مورد ایمیل های کلینتون بر نظرسنجی ها

تاثیر تحقیقات اف بی آی در مورد ایمیل های کلینتون بر نظرسنجی ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از واشنگتن با ماست تا از روزهای آخر کمپین های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اطلاعاتی جدید در اختیار ما قرار دهد.

آگهی

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از واشنگتن با ماست تا از روزهای آخر کمپین های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اطلاعاتی جدید در اختیار ما قرار دهد.

یورونیوز: اشتفان با آغاز تحقیقات درباره ایمیل های هیلاری کلینتون آنهم یک هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به نظر می رسد اف بی آی تحت فشار سیاسی بسیاری باشد. اگر بخواهیم واقع بینانه به این مورد نگاه کنیم آیا اف بی آی می تواند نتیجه نهایی بررسی ایمیل ها را پیش از رفتن آمریکایی ها به پای صندوق های رای ارایه کند؟

اشتفان گروبه: «این بسیار پیچیده است و البته فرایندی طولانی است. کاری که اف بی آی انجام آن را از دوشنبه آغاز کرده بررسی مجموعه ای از ایمیل هایی است که به یکی از دستیاران ارشد خانم کلینتون از طریق یک کامپیوتر خاص ارسال شده است. این بررسی به کارشناسان اف بی آی اجازه می دهد تا تشخیص دهند که آیا آنها با اطلاعاتی طبقه بندی شده و محرمانه مواجه اند یا خیر.
پس از آن اف بی آی باید ثابت کند که اطلاعات محرمانه به عمد ارسال شده اند و یا کسی قصد پنهان کردن این ایمیل ها را داشته که در هر دو صورت جرم تلقی می شود. در نهایت اینکه تمام این مراحل تحقیقات تا روز انتخابات کامل می شود یا خیر کاملا مبهم است.»

یورونیوز: با توجه به اینکه این موضوعات بسیار مورد توجه عامه مردم است، تاثیر آن بر نظرسنجی های قبل از انتخابات چگونه بوده است؟

اشتفان گروبه: «واضح است که اعلام این خبر از سوی اف بی آی حرکت رو به جلوی کمپین کلینتون را آهسته تر کرده است و بسیاری از اعضای این کمپین و داوطلبانی که همکاری می کنند نیز از این موضوع بسیار ناراحت هستند.
امروز دو نظرسنجی متفاوت منتشر شد. در یکی از آنها کلینتون با ۶ درصد آرای بیشتر پیش بود و در دیگری ترامپ با یک درصد آرای بیشتر جلو بود که البته در این بین باید درصدی خطا را نیز در نظر گرفت.»

یورونیوز: حزب جمهوری خواه ممکن است برای سومین بار نیز در انتخابات شکست بخورد که در این صورت نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم خواهد بود که چنین اتفاقی رخ می دهد. استراتژی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ تا چه اندازه از میت رامنی و جان مک کین در انتخابات های قبلی متفاوت است؟

اشتفان گروبه: «در جریان کمپین، ترامپ قوانین زیادی از کمپین های انتخاباتی سنتی را زیر پا گذاشت و شکل کمپین او نیز در مواردی کاملا متفاوت بود.
یکی استفاده از توییتر به عنوان یکی از آزاد ترین پوشش های رسانه ای و دیگری سیستم بهره گیری از راهپیمایی های بزرگ که به جز این دو مورد او چیز دیگری نداشت. او فاقد یک برنامه جامع برای حضور در بطن جامعه و بین مردم بود و این بخش را به کمیته ملی جمهوری خواهان واگذار کرده که آنها نیز در این بخش در برابر برنامه های وسیع و بسیار پیشرفته کلینتون موفق عمل نکردند. این همان موضوعی است که می تواند در روز انتخابات تفاوت ایجاد کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محافظه کاران آمریکا و رأی لاتینی تبارها در انتخابات آتی

اهمیت روزافزون نقش زنان در آینده سیاسی ایالات متحده

نامزدهای دموکرات ها و جمهوریخواهان بر شدت حملات خود افزوده اند