زلزله های مکرر در ایتالیا بی خانمان های زیادی برجای گذاشته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زلزله های مکرر در ایتالیا بی خانمان های زیادی برجای گذاشته است

زمین لرزۀ شدیدی روز یکشبنه باز هم مرکز ایتالیا را لرزاند. این زمین لرزه که قدرت آن ۶.۶ ریشتر عنوان شده، شدیدترین زلزله در این کشور از سال ۱۹۸۰ به اینسوست.

این سومین زلزله طی یکهفتۀ اخیر در مرکز این کشور است و به گزارش سازمان محافظت شهروندان ایتالیا، این زلزله ها تاکنون دست کم ۲۵۰۰۰ بی خانمان برجای گذاشته است.

یکی از ساکنان منطقۀ نورسیا از شرایط بد استقرار زلزله زدگان شکایت می کند و می گوید: «به ما حتی یک خانه یا کاراوان یا چادر هم نداده اند. برای خانه های موقت باید تا زمستان صبر کنیم. اگر چادر یا کاراوان یا هر چیز موقت دیگری بما ندهند نمی دانم زمستان را چطور باید بگذرانیم.»

یکی دیگر از ساکنان این منطقه می گوید: «ما باید جایی را پیدا کنیم، نمی توانیم در چادر یا اتومبیل هایمان زندگی کنیم. هوا در این وقت سال خوب نیست و به قول ما ایتالیایی ها یا سوپ را می خوری یا از پنجره به بیرون می پری. بین این شرایط و آلترناتیو یکی را باید انتخاب کنیم.»

به گزارش مقامات منطقه، خسارات زیادی به ساختمان های قدیمی روستای نورسیا که یکی از ۱۵۰ روستای ثبت شده در میراث فرهنگی ایتالیاست وارد شده و به گفتۀ شهردار نورسیا نزدیک به ۳۰۰۰ نفر علیرغم خطر زلزله از ترک خانه ها و این روستا سرباز زده اند.

نیکلا آلمانو، شهردار نورسیا به خبرنگاران در این باره گفت: «۸۵۳ نفر را در خانه های مستقل جا داده ایم و ۲۷۵ نفر نیز در هتل ها مستقر شده اند. نمی دانیم چند نفر خودشان این شهر را ترک کرده اند اما قطعا زلزله های جدید سناریو را تغییر خواهد داد و افراد زیادی را به این لیست طولانی برای پیدا کردن جا اضافه خواهد کرد.»

علیرغم شدت این زلزله که از ماه اوت تاکنون چارمین زمین لرزه ایست که در مرکز ایتالیا رخ می دهد، هیچ کس کشته نشده و تعداد مجروحان نیز بی شمار نیست. دولت ایتالیا چهار میلیون یورو برای اسکان آسیب دیدگان از این زلزله اختصاص داده و ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا تاکید کرده است بازسازی ها ساختمان های ویران شده به زودی و منطبق با معیارهای ضد زلزله به سرعت آغاز خواهد شد.