نگاهی بر رسوایی ایمیل های هیلاری کلینتون

نگاهی بر رسوایی ایمیل های هیلاری کلینتون
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باری دیگر درخصوص استفاده از ایمیل شخصی اش در دوران عهده داری وزارت امورخارجه این کشور به درد سر افتاده…

آگهی

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باری دیگر درخصوص استفاده از ایمیل شخصی اش در دوران عهده داری وزارت امورخارجه این کشور به درد سر افتاده است.

در خبرها آمده است که اف بی آی تصمیم دارد تا این پرونده دوباره به جریان تحقیق و تفحص اندازد. این در حالی است که تا انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر زمان زیادی باقی نمانده است.

اف بی آی پیش از این، حدود یک سال برای تحقیق درباره ایمیل های وزیر امورخارجه پیشین دولت اول اوباما وقت صرف کرده بود. انتشار خبر تصمیم به بازگشایی این پرونده، موجی تازه را در افکار عمومی ایالات متحده به راه انداخته است.

البته این تمام ابعاد دردسری نیست که به سراغ نامزد دموکرات ها آمده است. بخش دیگری از آن، مربوط به وب سایت جنجال برانگیز ویکی لیکس می شود که با افشای محتوای نامه های خانم کلینتون، احتمالا ناخواسته بهانه ای به دست رقیب وی در مناظره ها داد. پیش از آن به بخش اول ماجرا، یعنی استفاده از ایمیل شخصی برای انجام امور دولتی و رسمی نگاهی می اندازیم.

سال ۲۰۱۴ میلادی: کمیته تحقیق درباره حادثه حمله به سفارت ایالات متحده آمریکا در بنغازی از وزارت امورخارجه درخواست تسلیم اسنادی را کرد. بر این اساس مقامات وزارت امورخارجه اعلام کردند که هیچ ایمیلی در این باره، دریافت شده یا فرستاده شده از سوی خانم کلینتون موجود نیست. دسامبر همان سال، وی ۵۰ هزار صفحه پرینت ایمیل هایش را در رابطه با این حادثه به وزارت امورخارجه ارایه کرد. از میان این ایمیل های پرینت گرفته شده، ۹۰۰ صفحه به کمیته مجلس نمایندگان ارایه شد.

مارس ۲۰۱۵: هیلاری کلینتون به خبرنگاران گفت که او به نمی خواسته است برای چک کردن ایمیل هایش دو دستگاه الکترونیک، یکی برای ایمیل های شخصی و دیگر برای ایمیل های اداری با خود حمل کند. وی همچنین یادآوری کرد که ۳۰ هزار و ۴۹۰ ایمیل کاری را به وزارت امورخارجه داده و ۳۱ هزار و ۸۳۰ ایمیل دیگر را پاک کرده است. در همان ماه، خانم کلینتون در صفحه توئیترش نوشت: «من مایلم که مردم ایمیل مرا ببینند. من موافق با درخواست از دولت برای انتشار آن هستم. آنها گفته اند که ایمیل ها را برای انتشار در اسرع وقت بررسی می کنند.»

۲۲ مه ۲۰۱۵: اولین سر ایمیل های مرتبط با حادثه بنغازی منتشر شد. بالغ بر ۳۰۰ ایمیل که حدود ۸۵۰ صفحه پرینت می شد.

۲۶ ژوئیه ۲۰۱۵: کلینتون در ایالت آیوا به خبرنگاران گفت که از ایمیل شخصی اش هیچ نامه محرمانه ای را در طول حضورش در مسند وزارت امورخارجه ارسال نکرده است.

۸ سپتامبر ۲۰۱۵: وزیر امورخارجه پیشین دولت دموکرات در صفحه فیس بوک اش درخصوص این رسوایی عذرخواهی کرد.

۱۴ ژانویه ۲۰۱۶: ژنرال چارلز مک کالو، بازرس جامعه اطلاعاتی در نامه ای به کمیته اطلاعات کنگره نوشت «ایمیل هایی در سرور شخصی کلینتون حاوی اطلاعاتی طبقه بندی شده بوده و بعضی از آن در بالاترین سطح محرمانه طبقه بندی بوده است.

۴ فوریه ۲۰۱۶: در پی مرور وزارت امورخارجه آمریکا بر استفاده ۵ وزیر پیشین از ایمیل به عنوان وسیله ای ارتباطی، مشخص شد که کالین پاول و کوندالیزا رایس نیز نامه هایی با محتوای اطلاعات طبقه بندی شده به آدرس ایمیل شخصی خود دریافت کرده بودند.

ژوئیه ۲۰۱۶: اف بی آی تحقیقات خود را درباره سرور ایمیل شخصی خانم کلینتون به پایان رساند و اعلام کرد که وی بی اندازه درباره اطلاعات طبقه بندی شده بی توجهی کرده است. با این حال، جیمز کومی، رئیس اف بی آی در این خصوص دلیلی برای دادرسی قضائی تشخیص نداد.

اکتبر ۲۰۱۶: جیمز کومی، رئیس اف بی آی در نامه ای به کنگره نوشت که ایمیل های بیشتری در رابطه با تحقیقات انجام شده پیشین به دست آمده است. این سرآغاز فصل تازه ای از ماجرای «رسوایی ایمیل های شخصی» هیلاری کلینتون شد.

چگونه ویکی لیکس دردسر هیلاری شد

هشت سال پیش از این، یکی از مشاوران بیل کلینتون دامنه clintonemail.com را ثبت کرد. تحت این سرور همسر وی شناسه hdr22@clintonemail.com را برای ایمیل شخصی اش برگزید. بر اساس قوانین کارمندان دولت مجاز به استفاده از ایمیل شخصی خود برای کار دولتی یا اداری هستند با این حال این اقدام هرگز توصیه نمی شود. در سال ۲۰۱۲ میلادی، سروری که ایمیل شخصی خانم کلینتون روی آن بود بازطراحی شده و از گوگل به عنوان پشتیبان استفاده کرد.

وب سایت ویکی لیکس که به افشاگری اسناد محرمانه دولت ها و شخصیت های بین المللی شهرت یافته و تاکنون جنجال های بسیاری آفریده است در ۱۶ مارس سال جاری میلادی یک بایگانی قابل جستجو برای ۳۰ هزار و ۳۲۲ ایمیل و ضمیمه هایی آن ایجاد کرد و در اینترنت اختیار عموم گذاشت. این ایمیل ها و ضمیمه هایش مربوط به زمانی است که خانم کلینتون وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا را عهده دار بوده است.

ستاد تبلیغات انتخاباتی وی می گوید که دستگاه های اطلاعاتی روسیه در هک ایمیل شخصی خانم کلینتون و انتشار آن نقش داشته اند تا بر انتخابات هشتم نوامبر به نفع دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان اثر بگذارند.

این ایمیل ها در۵۰ هزار و ۵۴۷ صفحه، اسنادی محسوب می شود که از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۰ تا ۱۲ اوت ۲۰۱۴ توسط ایمیل شخصی این شخصیت جامعه سیاسی آمریکا رد و بدل شده است. ۷ هزار و ۵۷۰ صفحه از این استاد توسط خانم کلینتون برای دیگران ارسال شده است.

آگهی

جان پودستا، رئیس ستاد انتخاباتی نامزد حزب دموکرات نیز در یازدم اکتبر سال جاری میلادی با یورش هکرها رو به رو شد. سارقان فضای سایبری توانستند به ایمیل وی دست یابند. وی علاوه بر دولت فدراسیون روسیه، دونالد ترامپ را نیز در این باره مقصر دانسته است.

ویکی لیکس بلافاصله ایمیل های آقای پودستا را با محتوای ستاد انتخاباتی کلینتون منتشر کرد. به باور وی انتشار این ایمیل ها به منظور منحرف کردن افکار عمومی از گفته های رقیب جمهوری خواه درباره زنان، به ویژه ویدئویی در این رابطه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش ارزش سهام در بازارهای بورس اروپایی

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

پلیس محکوم به قتل جورج فلوید در زندان چاقو خورد