ظریف: ایران قدرت اول منطقه است

ظریف: ایران قدرت اول منطقه است
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه خاورمیانه است و از طرح نظراتش در سایر حوزه‌ها نگرانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه نهم آبان ماه در «همایش مشترک وابستگان نظامی و نمایندگی های دفاعی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران» با تمجید از توانایی‌های نظامی کشور گفت: «شرایط بین المللی، جمهوری اسلامی ایران را در موقعیت ممتازی قرار داده که با تکیه بر آرمان ها و گفتمان اصیل انقلاب اسلامی که قدرت اصلی نظام است، به عنوان قدرت اول منطقه بر تحولات اخیر در منطقه و جهان تاثیرگذاری غیرقابل انکاری دارد.»

ایران و عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه برای نفوذ و اقتدار بیشتر با یکدیگر رقابت دارند. هر دو کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم در جنگ سوریه و یمن مشارکت دارند. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فروردین ماه سال جاری در یک مصاحبه گفته بود: «رقابت بین عربستان و ایران که به جنگ نیابتی و هرج و مرج در سوریه، عراق و یمن منجر شده است ما را ملزم می‌کند که به دوستان خود و همچنین به ایرانی‌ها گوشزد کنیم تا راهی موثر برای تقسیم منطقه بین خود پیدا و نوعی صلح سرد برقرار کنند.»


جواد ظریف در ادامه سخنان خود درباره شرایط فعلی جمهوری اسلامی در منطقه گفت: «در شرایط حاضر، امکان تبدیل قدرت ایران به یک نفوذ، قدرت و اقتدار نهادینه وجود دارد. لذا ما وارد یک کنش پرمخاطره، حساس و آینده ساز شده‌ایم که به تعبیر رهبری همان پیچ خطرناک تاریخی است و برای عبور از آن به دقت، هوشیاری و اتکا به توانمندی‌های توان نظامی، اقتصادی هستیم.»

سخنان آقای ظریف در خصوص قدرت اول منطقه بودن ایران و اتکا به توانمندی‌های بومی نظامی کشور در حالی است که وی آذر ماه سال گذشته گفته بود که «آمریکا با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد و از سیستم نظامی ما نمی‌ترسد.»


ایران از طرح نظراتش در سایر حوزه‌ها نگرانی ندارد

وزیر امورخارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار است که همواره بر اساس رای مردم در صحنه بین المللی حضور داشته است. چنین نظامی از اینکه در سایر حوزه ها هم نظراتش را مطرح کند، نگرانی ندارد.»

اشاره آقای ظریف به گفتگوهای حقوق بشری میان ایران و اتحادیه و اروپاست. در همین راستا حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز در دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا گفت دولت وی آماده همکاری با اتحادیه اروپا در زمینه مسائل حقوق بشری است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای روحانی گفته است: «ایران آمادگی دارد در راستای ترویج حقوق شهروندی در جوامع منطقه همکاری‌های گسترده‌ای را با اتحادیه اروپا داشته باشد.»


حسن روحانی در دیدار با فدریکا موگرینی گفت دولت وی آماده همکاری با اتحادیه اروپا در زمینه مسائل حقوق بشری است

ظریف در پایان گفت: «خانم موگرینی بصورت ویژه برای تبادل نظر ـ و نه مذاکره ـ در مورد سوریه، پایان دادن به درگیری‌ها و پیدا کردن راه حل سیاسی برای سوریه به ایران آمده بود که ما هم نظرات خودمان را مطرح کردیم.»

سال گذشته و پس از نخستین سفر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، ایران و اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی تاکید کردند که وارد گفتگوهای حقوق بشری شوند. سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر از شمار زیاد اعدام‌ها و دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران بارها ابراز نگرانی کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ۲۰ هواپیما در امتداد آسمان ایران از مسیر خود منحرف شدند؟

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید