Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مراکش، خانه بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان

مراکش، خانه بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر ورزازات در مراکش، شهرتش را مدیون فیلمهایی است که در آن ساخته شده است.

آگهی

شهر ورزازات در مراکش، شهرتش را مدیون فیلمهایی است که در آن ساخته شده است. اما امروز انرژی تجدیدپذیر و پایدار توجه ها را به این شهر جلب کرده، زیرا ورزازات خانه بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان نیز هست. اجرای این پروژه گامی در جهت استفاده از انرژی های پاک و پایدار است.

مراکش در حال حاضر برای تأمین بخش عمده ای (۹۴ درصد) از انرژی خود به سوختهای وارداتی وابسته است. فاز اول نیروگاه خورشیدی به مساحت ۴۵۰ هکتار، «نور۱» نام دارد و توان تولید آن ۱۶۰ مگاوات برق خورشیدی است. این نیروگاه می تواند تا سه ساعت پس از غروب خورشید برق تولید کند.

این نیروگاه بزرگ توسط آژانس انرژی خورشیدی مراکش موسوم به Masen ساخته شده و در آن از سامانه متمرکز کننده توان خورشیدی استفاده شده است، سامانه ای که انرژی حرارتی خورشید را با استفاده از آینه در یک سطح کوچک جمع آوری می کند.

یکی از مدیران ارشد نیروگاه «نور۱» می گوید: «اساس کار نیروگاه سطوح انعکاسی از جنس آینه است که نور خورشید را منعکس می کند.سپس نور خورشید به یک لوله مرکزیِ هدایت فرستاده می شود. در آنجا مایع انتقال حرارت گرم می شود. سپس این مایع به واحد تولید انرژی فرستاده می شود و در آنجا با آب در تماس قرار می گیرد. آب در اثر گرم شدن تبخیر می شود. این بخار توربین را می چرخاند و برق تولید می شود. این برق هم به شبکه فرستاده می شود. این نیروگاه مجهز به سیستم ذخیره کردن انرژی گرمایی است و می تواند انرژی برق تولید شده را سه ساعت پس از غروب خورشید حفظ کند. بیش از ۳۰ درصد از بودجه این طرح را شرکتهای محلی تامین کرده اند. نیروگاه طبق برنامه زمانی تعیین، و مطابق استانداردهای جهانی ساخته شده است.»

با افزودن آینه های بیشتر به پنلهای موجود، پروژه های «نور۲» و «نور ۳» نیز راه اندازی خواهد شد. توان تولیدی نیروگاه نور ۲، ۲۰۰ مگاوات برق خورشیدی خواهد بود. این نیروگاه خواهد توانست تا هشت ساعت پس از تاریک شدن هوا برق تولید کند.

یکی از مسئولان پروژه نیروگاه نور ۲ می گوید: «در نیروگاه نور ۲ از همان فناوری نیروگاه نور ۱، یعنی سامانه متمرکز کننده توان خورشیدی استفاده می شود، اما ابعاد آینه های منحنی بکار رفته، بسیار بزرگتر است. در نتیجه توان تولیدی نور ۲ بیشتر است. در نیروگاه نور ۲ از فناوری برج کانون خورشیدی هم استفاده شده است. این برج به ارتفاع ۲۴۳ متر، مرتفع ترین بنایی است که در آفریقا وجود دارد.»

قرار است مراحل دوم این نیروگاه تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی قابل بهره داری باشد. اجرای این پروژه فرصتهای شغلی زیادی نیز ایجاد کرده است. تکمیل هر یک از فازهای نیروگاه منجر به ایجاد حدود ۲۰۰۰ شغل شده است.

مراکش قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی برای تولید ۴۲ درصد برق خانگی از انرژی های تجدید پذیر استفاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای شناور در چین

پیش‌بینی درآمد دستکم ۱۰ میلیارد دلاری برای عربستانی‌های مکه با آغاز مناسک حج

آژانس بین‌المللی انرژی: جهان در دهه جاری با افزایش قابل توجه مازاد نفت روبرو است