دیدار سه جانبه وزرای خارجه روسیه، ایران و سوریه در مسکو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار سه جانبه وزرای خارجه روسیه، ایران و سوریه در مسکو

وزرای خارجه سوریه، ایران و روسیه روز جمعه در نشستی سه جانبه در مسکو درباره تحولات سوریه و عراق مذاکره کردند.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در این نشست گفت: «ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، خواهان از بین بردن داعش نیست بلکه می خواهد نیروهای داعش را از موصل به رقه و سوریه براند. باعث خرسندی است که آقای لاوروف نیز در این نشست بر لزوم جلوگیری از فرار نیروهای داعش از موصل به سوریه تاکید کرد.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در این نشست تاکید کرد که مقابله با تروریست ها در موصل باید همه جانبه باشد تا مانع از فرار نیروهای این گروه ها به شهرهای دیگر در عراق و یا سوریه شود.

وی همچنین بار دیگر بر لزوم حل بحران سوریه از مسیر سیاسی و از راه گفت و گو میان مردم و گروه های سوری تاکید کرد و اظهار داشت که از اعلام آمادگی دولت سوریه برای بازگشت و شروع مذاکرات بر اساس قطعنامه ژنو استقبال می کنیم.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «رئیس جمهوری پوتین نسبت به ارایه برنامه ای جامع برای بازسازی سوریه پیشنهاد داده است. برای ما کاملا روشن است که مسئولیت وخیم تر شدن شرایط اقتصادی-اجتماعی مردم سوریه نه تنها به عهده گروه های تروریستی بلکه به عهده کشورهایی است که تحریم های اقتصادی علیه سوریه در نظر گرفته اند. این تحریم ها پیش از هر چیز مردم سوریه را هدف قرار می دهد.»

مقام های روسیه و ایران همچنین در این نشست بر لزوم گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان دوکشور تاکید کردند.