Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ناتوانی کمیسیون بین المللی صید نهنگ در توقف کشتار گسترده آنها در جهان

ناتوانی کمیسیون بین المللی صید نهنگ در توقف کشتار گسترده آنها در جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست دوسالانه کمیسیون بین المللی صید نهنگ در اسلوونی، امسال در حالی به پایان رسید که گفتگوها، نتیجه رضایت بخشی برای طرفداران حفاظت بیشتر از این گونه جانوری به همراه…

آگهی

نشست دوسالانه کمیسیون بین المللی صید نهنگ در اسلوونی، امسال در حالی به پایان رسید که گفتگوها، نتیجه رضایت بخشی برای طرفداران حفاظت بیشتر از این گونه جانوری به همراه نداشت.

به دلیل مخالفت ۲۴ کشور از ۸۸ کشور عضو از جمله مخالفت ژاپن، طرح ایجاد یک کمربند ایمنی به وسعت بیست میلیون کیلومتر مربع در جنوب اقیانوس اطلس برای حفاظت از نهنگ ها رای نیاورد و حاضران تنها با افزایش نظارتها بر فعالیت شکارچیان نهنگ در ژاپن موافقت کردند.

نیکلاس آنتروپ، مشاور سازمان غیردولتی اوشن کِر (OceanCare) در سوئیس، ضمن اظهار تاسف از اینکه کمیسیون هیچ اهرم فشار یا ابزاری همچون اعمال تحریم برای مجازات کشورهای خاطی ندارد، می گوید: «باید ببینیم آیا این توافق جدید تغییری ایجاد خواهد کرد یا خیر. در چنین شرایطی تنها باید روی حسن نیت آنها حساب کرد و من شک دارم که ژاپنی ها در این باره آماده عمل باشند. با این وجود کمیسیون بین المللی در این باره بیانیه روشنی داشت؛ اینکه ما خواهان یک روند مستقل هستیم.»

کمیسیون بین المللی صید نهنگ در سال ۱۹۸۶ میلادی، قانونی در زمینه توقف صید نهنگ با مقاصد تجاری تصویب کرد اما طی سی سال گذشته طرفداران شکار نهنگ از راه گریزی استفاده کرده اند که امکان صید نهنگ «با اهداف علمی و تحقیقاتی» است.

براین اساس از سال ۱۹۸۶ میلادی به این سو ۱۶ هزار و ۲۳۵ نهنگ به نام علم کشته شده اند.
به این رقم باید شکار ۲۴ هزار و ۳۸۱ نهنگ با اهداف تجاری و شکار ۱۰ هزار و ۱۳۹ نهنگ در چهارچوب مجوز ویژه صید برای بومیان نیز اشاره کرد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی دیوان بین المللی دادگستری، ژاپن را به انجام صید با اهداف تجاری و پنهان سازی آن در پوشش برنامه های علمی محکوم کرد. بر این اساس ژاپن مجبور شد در فصل شکار ۲۰۱۴-۲۰۱۵ میلادی قتل عام نهنگ ها را متوقف کند اما پس از این دوره و تنها طی ماههای دسامبر ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۶ میلادی، شکارچیان این کشور ۳۳۳ نهنگ را کشتند.

ایسلند و نروژ نیز از بزرگترین شکارچیان نهنگ محسوب می شوند. صیادان نروژ تنها در سال ۲۰۱۴ میلادی ۷۳۶ نهنگ را کشتند.

ایسلند نیز صید نهنگ با اهداف تجاری را از سال ۲۰۰۶ میلادی دوباره آغاز کرد و تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۲۰۰ نهنگ از گونه های در معرض خطر توسط شکارچیان این کشور، صید شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام‌آوران صلح؛ درختانی که از بمب اتمی در هیروشیما جان سالم به در بردند

بیش از ۹ میلیون خانه خالی در ژاپن؛ دلیل افزایش منازل فاقد سکنه چیست؟

هند و ژاپن در واکنش به اظهارات بایدن: بیگانه‌هراس نیستیم، ضعف اقتصادی هم نداریم