افزایش نگرانی درباره ابعاد بحران انسانی در یمن

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir
افزایش نگرانی درباره ابعاد بحران انسانی در یمن

نهاد های وابسته به سازمان ملل متحد روز جمعه از بحران انسانی در یمن ابراز نگرانی کردند.

با گذشت دست کم سه هفته از شیوع بیماری وبا در این کشور شمار مبتلایان به بیش از هزار و ۴۰۰ تن رسیده است.

طارق جاساروویچ، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی می گوید: «آخرین رقمی که بامداد امروز داشتم افزایش را نشان می دهد. تا ۲۷ اکتبر، هزار و۴۱۰ مورد مشکوک به وبا در ۱۰ استان از مجموع ۲۳ استان یمن وجود داشته است.»

علاوه بر شیوع وبا، سوءتغذیه کودکان و کمبود امکانات درمانی نیز ابعاد گسترده ای یافته است.

کریستوف بولیراک، سخنگوی یونیسف می گوید: «حدود ۱۰ هزار مرگ و میر کودکان زیر پنج سال ممکن است به دلیل کاهش سطح مراقبت بهداشتی و اضمحلال این نظام بهداشتی باشد. فعالیت ۶۰۰ مرکز درمانی متوقف شده و یک پنجم آن مراکز واکسیناسیون بوده و انبارهای منطقه ای واکسن همچنان بسته است.»

کودکان در خط مقدم قربانیان جنگ شبه نظامیان شیعه مذهب حوثی با ارتش ائتلاف عرب هستند. برآورد می شود که یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک دچار سوءتغذیه بوده و وضعیت ۳۷۰ هزار تن از آنان وخیم باشد.

بر اثر جنگ در یمن تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن کشته یا مجروح شده و حدود ۳ میلیون تن از جمعیت این کشور ۲۶ میلیونی نیز آواره شده اند. با یورش شورشیان موسوم به حوثی به شهر صنعا در سپتامبر ۲۰۱۴ و سپس تصرف نهاد ریاست جمهوری، جنگ داخلی این کشور آغاز شد.

ارتش ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی نیز در مارس ۲۰۱۵ حملات هوایی علیه مواضع حوثی ها را آغاز کرد. حوثی ها از پشتیبانی حکومت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.