تظاهرات علیه مادورو در ونزوئلا یک کشته برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات علیه مادورو در ونزوئلا یک کشته برجای گذاشت

هزاران نفر از مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا روز چهارشنبه در کاراکاس، پایتخت این کشور و دیگر شهرهای ونزوئلا تظاهرات کردند. در جریان این تظاهرات، یک پلیس در منطقۀ «میراندا» کشته شده و 120 نفر نیز مجروح شده اند.

انریکه کاپریلس، یکی از رهبران مخالفان که در انتخابات 2012 در مقابل نیکلاس مادورو شکست خورد در جریان این تظاهرات گفت: «کودتای در ونزوئلا صورت دادند و در مقابل این کودتا، دفاع از انتخابات و آرای رای دهندگان را متوقف نکردم و معتقدم این کشور باید از مادورو عبور کند. باید به روزهای بعد از مادورو فکر کنیم.»

تظاهرات روز چهارشنبه به فاصلۀ یک روز پس از تصویب استیضاح و محاکمۀ نیکلاس مادورو برگزار می شود.

در مقابل این تظاهرات سراسری، نیکلاس مادورو نیز مخالفان خود را به تلاش برای استقرار خشونت در کشور متهم کرد و گفت:«آن کسانی که مردم را به خشونت دعوت می کنند و در جایگاههای قانونی هم قرار دارند، مسئولیت کارهایشان را بپذیرند یا نه، بهتر است به سوی کشور بازگردند و تقاضای بخشش کنند. دستگاه عدالت [در این کشور] این درایت را دارد که [در برخورد با این افراد] به صلح فکر کند.»

این اعتراضات پس از آنکه شورای ملی انتخابات روند جمع آوری امضا برای برقراری همه پرسی درخواست برکناری رئیس جمهوری این کشور را مسدود کرد شدت بیشتری یافته است. این شورا با بیان اینکه در جریان جمع آوری امضاهای طورمار درخواست برکناری رئیس جمهوری تخلفاتی صورت گرفته ادامۀ مسیر معمول برای برگزاری همه پرسی در این باره را متوقف کرده است.

ائتلاف ضد مادورو در ادامۀ این اعتراض ها مخالفان دولت را به اعتصاب عمومی در روز بیست و هشتم اکتبر و برگزاری یک راهپیمایی به سمت کاخ ریاست جمهوری در کاراکاس در روز سوم نوامبر فراخوانده است.