پارلمان ونزوئلا استیضاح و محاکمۀ نیکلاس مادورو را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان ونزوئلا استیضاح و محاکمۀ نیکلاس مادورو را تصویب کرد

پارلمان ونزوئلا در یک نشست فوق العاده با استیضاح و محاکمۀ نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور موافقت کرد.

نمایندگان مخالف می گویند رئیس جمهوری ونزوئلا مانع از برگزاری همه پرسی در این کشور شده است و وی را به نقض قانون اساسی متهم می کنند.

در جریان برگزاری این جلسۀ پرتنش که با درگیری میان نمایندگان حزب حاکم همراه بود، تعدادی از هواداران رئیس جمهوری ونزوئلا با ورود به ساختمان پارلمان در صدد برهم زدن این نشست بودند.

نمایندگان حامی دولت نیز در واکنش به این رای گیری، نمایندگان اپوزیسیون را به کودتا علیه دولت متهم کرده اند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور نیز در سخنانی، پارلمان این کشور را مجمعی با هدف نابودی ونزوئلا معرفی کرد و گفت: «این مجمع تنها یک هدف دارد و آن هم صدمه زدن به ونزوئلاست. بگذارید به شما بگویم ما به پارلمان و آنانیکه قوانین اینجا را نمی شناسند اجازه نخواهیم داد کودتا کنند.»

پارلمان ونزوئلا از نیکلاس مادورو خواسته است روز سه شنبۀ هفتۀ آینده در مجلس حضور یابد و رای مردم این کشور را بپذیرد.

طی روزهای اخیر و پس از آنکه شورای ملی انتخابات ونزوئلا درخواست همه پرسی بر سر برکناری نیکلاس مادورو را مسدود کرد، مخالفان بر شدت تظاهرات خود علیه دولت افزوده اند.

مخالفان نیکلاس مادورو طوماری را با نزدیک به دو میلیون امضا برای درخواست همه پرسی برکناری رئیس جمهوری این کشور جمع آوری کرده بودند اما شورای ملی انتخابات ونزوئلا می گوید مراحل جمع آوری این امضاها مطابق با قانون نبوده است.

رهبران مخالفان در همین رابطه از هواداران خود خواسته اند روز چهارشنبه، بیست و ششم اکتبر در یک راهپیمایی اعتراضی سراسری شرکت کنند.