Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ناشناس‌ترین زندانی مبادله شده با آمریکا هم از ایران شکایت کرد

ناشناس‌ترین زندانی مبادله شده با آمریکا هم از ایران شکایت کرد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نصرت‌الله خسروی رودسری یکی از چهار زندانی دو تابعیتی (ایرانی آمریکایی) که در جریان تبادل زندانیان در اجرای برجام آزاد شده بود، در یک دادگاه آمریکا علیه ایران شکایت کرده و خواستار پرداخت بیش از ۴۰ میلیون دلار غرامت شده است. پیش از این امیر حکمتی، جیسیون رضاییان از ایران شکایت و درخواست غرامت کرده بودند. رسانه‌های ایران در زمان آزادی این افراد نوشته بودند که آقای خسروی همزمان با تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن حاضر نشده بود ایران را ترک کند.

همزمان با اجرایی شدن برجام، در دی ماه سال گذشته جیسون رضاییان، خبرنگار واشینگتن‌پست، امیر حکمتی، تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا، سعید عابدینی، نوکیش مسیحی و نصرت‌الله خسروی رودسری، چهار شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار از زندان‌های ایران آزاد شدند و در قبال آزادی این زندانیان دولت آمریکا هم با آزادی هفت ایرانی زندانی در این کشور، موافقت کرد.

Florida man freed in Iran-US prisoner swap files lawsuit: A Florida man imprisoned in Iran before being released as… https://t.co/IDUMTN3ljv

— Politics Topeka (@POLSTopeka) October 21, 2016

به گزارش آسوشیتدپرس نصرت الله خسروی در دادخواست خود نوشته است: «سال ۱۹۸۲ از آمریکا تقاضای پناهندگی کرده بود، ولی در سال ۲۰۱۲ به ایران باز می‌گرد که پاسپورت وی در آن زمان توقیف می‌شود. پس از مدتی نیروهای امنیتی پاسپورت او را به وی باز می گرداند، اما در سال ۲۰۱۵ به هنگام خروج از کشور بازداشت و مورد شکنجه قرار گرفته است.» وکیل آقای خسروی حاضر نشده است توضیحات بیشتری در خصوص این شکایت ارائه کند.


رابرت لوینسون ۹ مارس سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش، آخرین جایی که دیده شد ناپدید شد و مشخص نیست در حال حاضر کجاست.

نصرت‌الله خسروی کیست و چرا در ایران بازداشت شد؟

اطلاعات چندانی در خصوص چگونگی و جزئیات بازداشت آقای خسروی در رسانه‌های ایران منتشر نشده است، اما نام وی در شمار چهار نفری بود که در آستانه توافق هسته‌ای ایران و غرب آزاد شد. همچنین خسروی یکی از زندانیانی بود که بلافاصله پس از آزادی در جریان تبادل زندانیان ایران را ترک نکرد و یک سال بعد از کشور خارج شد.

در همین راستا وب‌سایت مشرق که نزدیک به جریان‌های اصول‌گرا است در خصوص چرایی بازداشت نصرت‌الله خسروی نوشته است: «هم‌بندی‌های خسروی درباره او گفته‌اند او یک تاجر فرش در آمریکا و همزمان یکی از همکاران «اف بی آی» و مشاوران اداره تحقیقات فدرال آمریکا بوده است. حضور او در ایران البته، برای تجارت فرش نبوده است؛ تحقیق و جمع‌آوری مخفیانه اطلاعات درباره سرنوشت لوینسون علت اصلی سفر خسروی در سال ۲۰۱۳ به ایران بود، که خیلی زود توسط نیروهای امنیتی ایران شناسایی و بازداشت شد.»

ابن سایت در ادامه نوشته است: «خسروی از نظامیانی بوده است که پس از انقلاب ایران را به مقصد آمریکا ترک کرده است و در کالیفرنیا او را با نام «فرِد خسروی» و تاجر فرش می‌شناسند. او در زندان به هم‌سلولی‌های خود گفته بود که برای دیدن مادرش به ایران بازگشته و قصد ماندن در ایران را داشته است. اما ارتباطات وی با «اف بی آی» درباره سرنوشت لوینسون و ایمیل‌هایی رد و بدل شده از داخل ایران، برای خسروی دردسرساز می‌شود و نیروهای امنیتی متوجه فعالیت‌های وی می‌شوند. خسروی به مقامات بالادستی خود در «اف بی آی» اطلاع می‌دهد که اطلاعاتی از سرنوشت لوینسون بدست آورده است. اما خسروی که مدعی شده بود قصد ماندن در ایران را دارد، در هنگام خروج از کشور بازداشت شد. وی در تمام مدت [بازداشت] از وکیل برخوردار بوده و پس از تحقیقات اولیه، بازداشت او به اطلاع خانواده‌اش می‌رسد و او یک وکیل را نیز برای پیگیری کارهایش در اختیار می‌گیرد.»

نصرت‌الله خسروی رودسری، زندانی آمریکایی تازه آزادشده ناشناس، کیست؟/ چگونهSMSدر حال مستی، مامورFBIدر ایران را لو دادhttps://t.co/JPl8p8DIFs

— کرگدن (@kargadan) January 27, 2016

در ادامه این گزارش آمده است: «خسروی تقریبا در مدت حضور در ایران، بدنبال سرنخی از رابرت لوینسون به تمام نقاطی که طبق داده‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا احتمال یافتن ردی از او می‌رفت،‌ سفر می‌کند و ضمن جمع‌آوری مجموعه‌ای از مشاهدات و اطلاعات بدست آمده، قصد بازگشت به آمریکا و انتقال آن به پلیس فدرال را داشت که هنگام خروج دستگیر می‌شود. مقامات آمریکایی هم بدلیل حساسیت پرونده رابرت لوینسون و تلاش برای یافتن وی و ارتباط فرد بازداشت‌شده با این پرونده، از انتشار اطلاعات مربوط به آن در رسانه‌ها و تقاضای علنی برای آزادی وی خودداری می‌کنند تا روند تحقیقات ۹ سال اخیرشان با مشکل مواجه نشود. خسروی هم پس از آزادی، از همراهی با هواپیمای حامل جیسون و دو نفر دیگر که توجهات بسیاری روی آن بود، خودداری می‌کند تا آرام و بدون جلب توجه، از کشور خارج شود و این اتفاق هم می‌افتد.»

رابرت لوینسون ۹ مارس سال ۲۰۰۷ (اسفند ۱۳۸۵) در جزیره کیش، آخرین جایی که دیده شد ناپدید شد و مشخص نیست در حال حاضر کجاست. گزارش‌های گوناگونی در مورد فعالیت و ناپدید شدن او منتشر شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گفته بود او در ماموریتی تائیدنشده برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، کار می‌کرده است. سی‌ام دی ماه سال ۱۳۹۴ سخنگوی کاخ سفید رسما اعلام کرد که مقام‌های کشورش اعتقاد دارند رابرت لوینسون دیگر در ایران نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟