توسک: سیاست روسیه تضعیف اروپاست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توسک: سیاست روسیه تضعیف اروپاست

نخستین روز نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک پایان یافت. در این نشست شرکت کنندگان به ویژه درباره بحران سوریه و روابط اروپا با روسیه گفتگو و تبادل نظر کردند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز برای نخستین بار از زمان روی کار آمدنش در نشست رهبران اروپا حضور داشت. با این وجود هیچ گفتگویی راجع به موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا انجام نشد.

دونالد توسک، رییس شورای اروپا درباره نتایج نخستین روز نشست گفت: «رهبران درباره تمام فعالیت های روسیه صحبت کردند، از حملات هوایی، خلاف واقع گویی ها، حملات سایبری، دخالت در امور داخلی اتحادیه اروپا تا روند پیشرفت تحقیقات بر سر سقوط هواپیمای مالزیایی. این نمونه ها نشان می دهد که سیاست روسیه تعضیف اتحادیه اروپاست.»

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا نیز درباره تحریم های اروپا علیه مسکو گفت: «از دید من محلی برای وضع مجازات های بیشتر وجود ندارد چون اجماعی وجود ندارد. همینطور هیچ دلیلی هم برای رفع مجازات ها نیست و به نظرم این درست است چون تا زمانی که توافق مینسک کاملا اجرایی نشده نباید مجازات ها را برداریم.»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این نشست از حملات هوایی روسیه به شهر حلب روسیه انتقاد کرد.

همزمان شارل میشل، نخست وزیر بلژیک به شدت از رای منفی منطقه والونی بلژیک به موافقتنامه تجارت آزاد با کانادا انتقاد کرد. رای منفی والونی مانع تصویب توافقنامه میان اروپا و کانادا شده است.

خبرنگار یورونیوز در بروکسل می گوید: «بر اساس گزارش ها، کشورهای عضو اتحادیه اروپا آماده اند تا ضمانت های جدیدی به منطقه والونی بدهند تا شاید این منطقه توافق تجاری میان کانادا و اروپا را بپذیرد. گفتگوها در سطح سفیران است و اگر توافقی انجام شود رهبران کشورها و دولت ها روز جمعه آن را تصویب خواهند کرد.»