سخنگوی طالبان خبر برگزاری مذاکرات صلح با دولت افغانستان را رد کرد

سخنگوی طالبان خبر برگزاری مذاکرات صلح با دولت افغانستان را رد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که دو عضو «عالی‌رتبه» طالبان، حضور شماری از اعضای این گروه در مذاکرات صلح «غیر رسمی» افغانستان را تایید کرده اند، ذبیح‌الله مجاهد، منکر شرکت مقام‌های این گروه در «مذاکرات دوحه» شد.

آگهی

یک روز پیش، گاردین به نقل از منابعی در میان شورای رهبری طالبانَ، خبر از برگزاری دو دور مذاکره میان نمایندگان شورشیان و مقام‌های عالی‌رتبه دولت افغانستان در ماه‌های سپتامبر و اکتبر در قطر داد. متعاقبا خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام رسمی طالبان برگزاری این مذاکرات را تایید کرد. این دو نفر گفتند که طالبان خواستار به رسمیت شناخته شدن خود به عنوان یک جنبش سیاسی است.


ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با تکذیب حضور اعضای این گروه در چنین مذاکراتی، هدف از انتشار این خبر را تبلیغات سیاسی و تلاش برای تفرقه میان اعضای این گروه توصیف کرد.

در سال‌های گذشته و به‌ویژه پس از تایید رسمی خبر کشته شدن ملا محمد عمر، شورای رهبری و بخشی از اعضای طالبان با رد صلاحیت رهبری ملا اختر منصور، از این گروه انشعاب کردند. اگر خبر برگزاری دور جدید مذاکرات صلح صحت داشته باشد، تکذیب آن از سوی رهبری رسمی طالبان، می‌تواند نشانگر وجود اختلاف‌های جدی در بخش‌های مختلف این گروه باشد.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ زنان ولایت هلمند به کاروان صلح با طالبان پیوستند

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند

پایان غیبت چند ماهه؛ رییس‌الوزرایِ حکومت طالبان به سر کارش در کابل بازگشت