سیامک و محمد باقر نمازی هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سیامک و محمد باقر نمازی هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند

خبرگزاری قوه قضائیه ایران (میزان) به نقل از “یک منبع آگاه” اعلام کرد سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، هرکدام به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

سیامک نمازی، فعال اقتصادی و مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت است. او مهرماه ۹۴ در تهران بازداشت شد. باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله او نیز بهمن ماه گذشته، زمانی که برای رسیدگی به پرونده پسرش به ایران سفر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس گزارش برخی رسانه‌ها سیامک و باقر نمازی، یک هفته پیش از صدور حکم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی محاکمه شدند.


بازداشت سیامک و باقر نمازی، واکنش‌هایی بین‌المللی را در پی داشته و از جمله صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، با صدور بیانیه ای نگرانی خود را از وضعیت سلامت باقر نمازی، کارمند پیشین خود اعلام کرده بود. جان کربی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ در مورد وضعیت سیامک و باقر نمازی گفته بود که آمریکا به شدت نگران گزارش‌هایی است که در مورد بازداشت آنها در ایران منتشر شده‌ است. همسر محمدعلی، مشت‌زن اسطوره‌ای آمریکا هم از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا این دو نفر را آزاد کنند.

تایید حکم ۱۰ سال زندان نزار زکا

خبرگزاری میزان همچنین خبر حکم محکومیت ۱۰ ساله نزار زکا، شهروند لبنانی را تایید کرد. پیش‌تر خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل آقای زکا اعلام کرده بود که وی از سوی قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ده سال زندان محکوم شده است.

نزار زکا که کارشناس فناوری اطلاعات (آی تی) است، آبان ماه سال ۱۳۹۴ در تهران در حالی که به دعوت رسمی دولت ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی به این کشور سفر کرده بود ناپدید شد. در حدود یک ماه بعد از آن رسانه های ایران اعلام کردند که او به دلیل داشتن پیوندهایی با سرویس‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا به دست سپاه بازداشت شد.