Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سیامک و محمد باقر نمازی هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند

سیامک و محمد باقر نمازی هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خبرگزاری قوه قضائیه ایران (میزان) به نقل از “یک منبع آگاه” اعلام کرد سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، هرکدام به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

سیامک نمازی، فعال اقتصادی و مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت است. او مهرماه ۹۴ در تهران بازداشت شد. باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله او نیز بهمن ماه گذشته، زمانی که برای رسیدگی به پرونده پسرش به ایران سفر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس گزارش برخی رسانه‌ها سیامک و باقر نمازی، یک هفته پیش از صدور حکم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی محاکمه شدند.

#Iran has sentenced Siamak Namazi a U.S.-Iranian citizen and his father Baquer each to10 years in jail for cooperation with the USA #REUTERS

— SOROUSH ALAVI (@Soroush_Alavi) October 18, 2016

بازداشت سیامک و باقر نمازی، واکنش‌هایی بین‌المللی را در پی داشته و از جمله صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، با صدور بیانیه ای نگرانی خود را از وضعیت سلامت باقر نمازی، کارمند پیشین خود اعلام کرده بود. جان کربی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ در مورد وضعیت سیامک و باقر نمازی گفته بود که آمریکا به شدت نگران گزارش‌هایی است که در مورد بازداشت آنها در ایران منتشر شده‌ است. همسر محمدعلی، مشت‌زن اسطوره‌ای آمریکا هم از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا این دو نفر را آزاد کنند.

تایید حکم ۱۰ سال زندان نزار زکا

خبرگزاری میزان همچنین خبر حکم محکومیت ۱۰ ساله نزار زکا، شهروند لبنانی را تایید کرد. پیش‌تر خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل آقای زکا اعلام کرده بود که وی از سوی قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ده سال زندان محکوم شده است.

نزار زکا که کارشناس فناوری اطلاعات (آی تی) است، آبان ماه سال ۱۳۹۴ در تهران در حالی که به دعوت رسمی دولت ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی به این کشور سفر کرده بود ناپدید شد. در حدود یک ماه بعد از آن رسانه های ایران اعلام کردند که او به دلیل داشتن پیوندهایی با سرویس‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا به دست سپاه بازداشت شد.

Iranian-American citizen and his father each sentenced to 10 years imprisonment for "cooperation" with US. https://t.co/Ihnob9vRBU#Iranpic.twitter.com/37hct1DkMq

— Steve Herman (@W7VOA) October 18, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس لبنان: زکا با حمایت حسن‌نصرالله اما به خواست میشل عون آزاد شد

مولاوردی: برخورد قضایی با نزار زکا مورد تأیید دولت نیست

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است