عملیات آزادسازی موصل آغاز شد

عملیات آزادسازی موصل آغاز شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخست وزیر عراق از آغاز عملیات آزادسازی موصل خبر داد.

آگهی

نخست وزیر عراق از آغاز عملیات آزادسازی موصل خبر داد. این عملیات با مشارکت پیشمرگه های کرد، شبه نظامیان سنی، شیعه و مسیحی که گروه موسوم به «داوطلبان نینوا» را تشکیل می دهند و همچنین با حمایت جنگنده های آمریکا از نخستین ساعات بامداد دوشنبه آغاز شده است.

این عملیات با رهبری ارتش عراق صورت می گیرد و به گزارش مقامات این کشور۳۰ هزار نیروی ارتش عراق در این عملیات شرکت دارند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هنگام اعلام آغاز این عملیات گفت: «این عملیات قهرمانانه به منظور آزادی شما از فشار و رعب و وحشت داعش است. ما همدیگر را به زودی در موصل خواهیم دید و آزادی این شهر و شما را از اسارت جشن خواهیم گرفت. نیروهایی که در این عملیات مشارکت دارند همگی نیروهای عراقی هستند و تنها ارتش و پلیس عراق حق ورود به موصل برای آزادسازی این شهر دارد.»

هیچ نیروی خارجی به عنوان نیروی زمینی در عملیات آزادسازی موصل در کنار ارتش عراق حضور ندارد.

ترکیه که تلاش زیادی برای مشارکت در این عملیات نظامی کرده بود نسبت به مشارکت نیروهای شیعه در آزادسازی موصل هشدار داده و ورود آنها به این شهر را عاملی برای بوجود آمدن جنگ احتمالی مذهبی میان سنی ها وشیعیان عنوان کرده است. با اینحال، دولت عراق تاکید کرده است تنها ارتش عراق وارد این شهر خواهند شد.

آزادسازی موصل بزرگترین عملیات نظامی در عراق از سال ۲۰۰۳ به اینسو محسوب می شود. بیش از دو میلیون نفر غیرنظامی در این شهر عمدتا سنی نشین زندگی می کنند و نگرانی از اینکه این غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی توسط داعش مورد استفاده قرار بگیرند وجود دارد.

سازمان ملل می گوید خود را برای روبرو شدن با بزرگترین موج پناهجویانی که از این شهر می گریزند آماده می کند و از کشورهای عضو این نهاد برای کمک رسانی به آوارگان این شهر کمک خواسته است. برآورد می شود بیش از یک میلیون شهروند موصل مجبور به گریز از این شهر شوند.

ارتش عراق پیش از آغاز عملیات بازپس گیری موصل با پخش اعلامیه هایی توسط هواپیما بر فراز این شهر از مردم خواسته بود از راههای ممکن، موصل را ترک کنند.

ارتش عراق همچنین برای هدایت شهروندان موصل در جریان این عملیات نظامی، یک ایستگاه رادیویی را در شهر «قیاره» در ۶۰ کیومتری جنوب موصل به راه انداخته است. قرار است جنگنده های آمریکایی نیز از پایگاه نظامی این شهر برای بمباران مواضع داعش در موصل استفاده کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر هوایی از بزرگترین گورستان جهان در عراق

پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل با آزادسازی دو روستای مهم

کارشناسان سازمان ملل از بریتانیا خواستند «عروس سابق داعش» را به کشور بازگرداند