اردوغان: از عراق خارج نمی شویم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: از عراق خارج نمی شویم

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز شنبه اعلام کرد که نیروهای سوری تحت حمایت این کشور به سمت شهر دابق سوریه حرکت کردند. شهر دابق بین حلب و مرز ترکیه قرار دارد و تحت کنترل داعش است.

به گفته سازمان ناظران سوری حقوق بشر نیروهای تحت حمایت ترکیه به ۲ و نیم کیلومتری شهر دابق رسیده اند.

همزمان آقای اردوغان بار دیگر تاکید کرد که نیروهای ترک از پایگاه بعشیقه در عراق خارج نمی شوند. وی گفت که حضور این نیروها در خاک عراق برای جلوگیری از حمله به ترکیه ضروری است و به درخواست مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان به خاک این کشور وارد شده اند.

در مقابل عراق می گوید که نیروهای ترک باید از این کشور خارج شوند. دولت آمریکا با حمایت از بغداد اعلام کرده است که حضور نیروهای خارجی در عراق باید با موافقت بغداد باشد، در واکنش به این موضع آقای اردوغان گفت: «ما نمی خواهیم موصل به دست داعش یا هر سازمان تروریستی دیگر بیفتد. آنها (آمریکا) می گویند دولت مرکزی عراق باید این را تایید کند، اما دولت عراق باید اول مشکلات خودش را حل کند.»

روابط عراق و ترکیه به ویژه با نزدیک شدن به عملیات آزادی موصل تحت حمایت ائتلاف بین المللی بیش از پیش تیره شده است. ترکیه قصد دارد در این عملیات مشارکت کند. آقای اردوغان بدون ارائه جزییات گفته است در صورتی که از عملیات موصل کنار گذاشته شود «نقشه دوم» را اجرا خواهد کرد.