نشست لوزان درباره سوریه بدون نتیجه پایان یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  REUTERS, AFP
نشست لوزان درباره سوریه بدون نتیجه پایان یافت

گفت و گو درباره جنگ داخلی سوریه در هتل بوریواژ شهر لوزان سوئیس، شنبه شب بدون نتیجه به پایان رسید.

بازگشت وزیران خارجه ایالات متحده آمریکا و روسیه بر سر میز مذاکره پس از شکست آتش بس سوریه بود با این همه طرفین در این فرصت تازه نتوانستند به توافقی دست یابند.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز که در مذاکره لوزان حضور داشت با همتای روس خود دیداری جداگانه کرد.

در حالی که روسیه و ایران از متحدان اصلی حکومت بشار اسد در منطقه به شمار می روند، ابعاد جنگ داخلی در سوریه با نزدیک شدن به ششمین سال آغازش گسترده تر شده است.

شهر تاریخی حلب که اکنون مناطقی از آن به دلیل بمباران به ویرانه بدل شده از اهمیتی استراتژیک برای ارتش بعث سوریه برخوردار است. شدت گرفتن بحران در حلب، از دلایل اصلی تلاش غرب برای برقراری آتش بس به شمار می رود. شرق حلب در تصرف شورشیان مسلح است و ناظران حقوق بشر، ارتش وفادار به بشار اسد را متهم به استفاده از بمب های بشکه ای کرده اند.

بالغ بر ۲۷۵ هزار تن در مناطق تحت محاصره نظامی زندگی می کنند و سازمان های غیردولتی خارجی از سوم سپتامبر قادر به ارسال کمک های خود به این مناطق نبوده اند. به گزارش ناظران حقوق بشر در سوریه، تاکنون بیش از ۳۷۰ تن از جمله ۷۰ کودک در بمباران شرق حلب جان باخته اند.

در همین حال ویدئویی که به تازگی در شبکه های اجتماعی منتشر شده، شورشیان مورد حمایت ترکیه را نشان می دهد که برای یورش به مواضع گروه دولت اسلامی، مشهور به «داعش» در شهر دابق آماده می شوند. شهر کوچک دابق در شمال غربی سوریه و در فاصله ۳۵ کیلومتری حلب واقع شده است.