هلند؛ رهبر حزب راستگرای آزادی به اتهام نفرت پراکنی نژادی محاکمه می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هلند؛ رهبر حزب راستگرای آزادی به اتهام نفرت پراکنی نژادی محاکمه می شود

خیرت ویلدرز سیاستمدار راستگرای هلندی و رهبر حزب آزادی که به افکار ضد اسلامی مشهور است به اتهام نفرت پراکنی نژادی و تبعیض محاکمه می شود.

فراخوان آقای ویلدرز به دادگاه به دلیل سخنانش در اجتماع هوادارانش در سال ۲۰۱۴ است . او در این اجتماع از هوادارانش می پرسد که آیا خواهان «مراکشی های کمتر یا بیشتری» در هلند هستند که جمعیت فریاد می زند «کمتر، کمتر». همین سخنان که در سال ۲۰۱۴ بشدت مورد انتقاد قرار گرفته بود، اکنون او را به دادگاه کشانده است.

هندریک استین هوز قاضی پرونده می گوید: «آقای ویلدرز در ۹ سال گذشته هرگز برای اظهاراتش و یا برای دیدگاههای حزبش درباره مراکشی ها تحت پیگرد قانونی قرار نگرفته است، اما این به معنای آن نیست که او هرگز برای اظهاراتش درباره مراکشی ها محاکمه نخواهد شد.»
ویلدرز در واکنش گفته است که او برای سخنانی که میلیون ها هلندی به آن می اندیشند تحت پیگرد قرار گرفته است. ویلدرز در سال ۲۰۱۱ به اتهام تحریک نفرت نژادی برای درخواست ممنوعیت قران در هلند و اخراج مراکشی ها جنایتکار در دادگاه تبرئه شده است.

تاریخ محاکمه برای آخر ماه اکتبر در نظر گرفته شده است و حکم احتمالا در ماه دسامبر صادر می شود که در هر حال قبل از انتخابات ماه مارس این کشور نتیجه دادگاه مشخص خواهد شد.

بسیاری از ناظران معتقدند که محاکمه او به محبوبیتش خواهد افزود و با توسل به این موضوع او تلاش می کند خود را به عنوان قهرمان آزادی بیان مطرح کند.