روسیه: سامانه «اس ۳۰۰» را به طور کامل به ایران تحویل دادیم

روسیه: سامانه «اس ۳۰۰» را به طور کامل به ایران تحویل دادیم
نگارش از Soroush Jafari

آژانس صادرات تسلیحات روسیه اعلام کرد مسکو فرایند تحویل سيستم‌های دفاع موشکی «اس ۳۰۰» را به تهران تکمیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، روسیه روز پنجشنبه ٢٢ مهر با استناد به آژانس صادرات تسلیحات روسیه این خبر را اعلام کرد و گفت براساس قرارداد، تمام مراحل تحویل سامانه های دفاع موشکی «اس ۳۰۰» به ایران تکمیل شده است.

ماه گذشته تلویزیون ایران در گزارشی برای اولین بار استقرار سامانه موشکی «اس ۳۰۰» در اطراف تاسیسات اتمی فردو را به نمایش گذاشت


ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ میلادی قراردادی برای خرید سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار امضا کردند که روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی و در پی تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از تحویل آن به تهران خودداری کرد. ایران نیز در واکنش به اقدام روسیه با طرح شکایت در مجامع بین المللی تقاضای چهار میلیارد دلار خسارت از مسکو کرده بود. پس از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در لوزان (فروردین ماه سال ۱۳۹۴/ آوریل ۲۰۱۵) رییس جمهوری روسیه، ممنوعیت ارسال سیستم موشکی «اس ۳۰۰» به ایران را لغو کرد و اولین محموله آن تیر ماه سال جاری به ایران تحویل داده شد.

ماه گذشته تلویزیون ایران در گزارشی برای اولین بار استقرار سامانه موشکی «اس ۳۰۰» در اطراف تاسیسات اتمی فردو را به نمایش گذاشت. تاسیسات فردو که «اس ۳۰۰» در اطراف آن مستقر شده، از تاسیسات هسته‌ای ایران در نزدیکی قم است و از مراکز عمده فعالیت‌های سانتریفوژهای ایران به شمار می‌رود.

ایالات متحده آمريکا و اسرائيل مخالف تحويل سيستم‌های دفاع ضدهوايی «اس۳۰۰» به ايران توسط روسيه بودند.

مطالب مرتبط