منصور ارضی: امام حسین هم فحش می‌داد

منصور ارضی: امام حسین هم فحش می‌داد
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

منصور ارضی مداح سیاسی مشهور جمعه شب گذشته و در آستانه تاسوعا و عاشورا، در برنامه «بدون تعارف» که از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد با اشاره به عبارت «یابن الدعیه» (خطاب امام حسین به عببدالله بن زیاد که دو معنا برای آن بکار رفته است: اول: بمعنای حرام زادگی و دوم بمعنای پسرخوانده است. لازم به توضیح است که شیخ محمد عبده در شرح نهج البلاغه تفسیری از قصه زیاد بن آبیه آورده است که متفاوت از برداشت منصور ارضی است) فحش و ناسزا گفتن را شیوه و روش امام حسین دانست. (از دقیقه ۳.۱۸ به بعد)

منصور ارضی در این مصاحبه تلویزیونی می گوید: «ما سیاست مان را از آقامون یاد گرفتیم. یه وقت لازمه مطرح کنه بگه هیچی از دین نمونده … ولی یه جایی میرسه حضرت توی بقیه حرفش میگه «یابن الدعیه» خوب از امام حسین ایراد بگیرید چرا از من ایراد می گیرید؟… تازه چیزی هم ما نمی گیم.»

سخنان منصور ارضی واکنش گسترده‌ای در سایت‌های اصلی اصولگرایان پیدا نکرد و با جستجو در این سایت‌ها نشانی از سخنان او و یا واکنش به سخنان او دیده نمی شود. تنها واکنشی که مورد استناد برخی سایت‌های کمتر شناخته شده قرار گرفت واکنش آیت الله سید عباس حسینی قائم مقامی رئیس هیات موسس اتحادیه اروپایی علمای شیعه است که در سایت ایسنا منتشر شده است.

آقای حسینی قائم مقامی به ایسنا گفته است: «شب گذشته یک مداح با توهین و جسارت به ساحت اهل بیت عصمت و طهارات (ع) گفت «امام حسین (ع) هم فحش می‌داد». او با اشاره به اینکه منصور ارضی را بیش از ۴۰ سال است می شناسد، ارضی را مداحی «بی سواد» خطاب می کند: «این بنده خدا فردی متدین و سرشناس و خالص است و خیلی از حرف‌هایی که به وی نسبت می‌دهند به او نمی‌چسبد اما به مفهوم واقعی کلمه، بی‌سواد است.»

رئیس انستیتو اروپایی الهیات صلح همچنین از اینکه «مراجع و مدعیان دینداری» به این فیلم واکنش نشان نداده اند اظهار نارضایتی کرده است.

با این حال منصور ارضی مشهورترین و سیاسی‌ترین مداح سالهای اخیر که حلقه مداحانی چون سعید حدادیان و محمود کریمی گرد او تشکیل شده اند، سابقه‌ای طولانی در کاربرد «فحش و ناسزا» در جریان مداحی‌های خود دارد. آمیختن مداحی به سیاست روز شاید توضیح دهنده حملات او به احزاب و شخصیت‌های سیاسی است. او به صراحت می گوید که «سیاست ما عین مداحی ماست».

ذکر تمام حملات منصور ارضی به شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی در دو دهه اخیر در این گزارش غیر ممکن است با این حال برخی از برجسته‌ترین حملات او را به اختصار بررسی می کنیم.

در بحبوحه انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ منصور ارضی خطاب به جمعیتی که پای منبر او گریه می کردند گفت: «به اونی که مورد نظر رهبر است باید رای بدهید و اگر ندهید اشک‌هایی را که ازتون گرفتم حلال نمی‌کنم».

در دوره اصلاحات منصور ارضی دوره پر کاری در حمله به اصلاح طلبان داشت و بویژه سخنانش در این دوره با نام «هاشم آغاجری» پیوند خورده است. سخنان هاشم آغاجری در همدان با عنوان «پروتستانیزم اسلامی و دکتر شریعتی» منجر به بازداشت او به اتهام «سب نبی» شد و منصور ارضی در سخنانی آغاجری را «حرامزاده» نامید. منصور ارضی بسیاری از سیاستمداران دوران اصلاحات را در مداحی‌ها خود به شیوه مختلف نواخته است.

در دی ماه سال ۱۳۸۶ و در حضور جمعی از مداحان در مهدیه تهران گفت: «برخي مي‌گويند من در سخنراني ها، جلسات و مراسم‌ها فحش مي‌دهم، بله من فحش هم مي دهم، ولي هر كس هم بايد حد خود را بداند.»

یکی از مهمترین سخنان منصور ارضی در شهریور ماه سال ۱۳۸۸ و بعد از چندین ماه اعتراض بعد از انتخابات در مسجد ارگ تهران گفته شده است، آنجا که می گوید: «۱۰۰ نفر دختر و پسر را به استخری از مشروب برده‌اند و پس از تجاوز آنها به یکدیگر و مصرف مواد مخدر به میان جمعیت آمده‌اند و زده‌اند و کشته‌اند» او همچنین خواستار مرگ موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی رفسنجانی شده بود که از آنها با عنوان «سران فتنه» نام برده است.

در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، منصور ارضی از حامیان اصلی او بود، با احمدی نژاد به سفرهای استانی می رفت و مراسم دعای کمیل را با حضور احمدی نژاد اجرا می کرد اما با مطرح شدن «جریان انحرافی» با محوریت اسنفدیار رحیم مشایی، منصور ارضی در خط مقدم مخالفت با احمدی نژاد و مشایی قرار گرفت و مشایی را با سلمان رشدی مقایسه کرد و در مسجد ارگ تهران گفت: «هر کس مشایی را بکشد، پول خون‌اش را من می‌دهم».

در سال ۱۳۹۲ هاشمی رفسنجای را «پیر کفتار» نامید و افزود:«ان شاء الله خداوند خبر مرگش را برساند». تشبیه قالیباف شهردار تهران به «عمر سعد» نیز از جمله حملات او به شخصیت های غیر اصلاح طلب است.

او همچنین در سخنان خود در جریان دعای عرفه خطاب به احمد مازنی نماینده روحانی مجلس گفت: «مرتیکه پفیوز در لباس روحانیت این حرف را زده است و نماینده فرهنگی آن مجلس خراب‌شده هم هست!»

از جمله تازه ترین موضع گیری خشمگینانه منصور ارضی به برگزاری بازی فوتبال ایران و کره مربوط است او در شب سوم محرم در این باره گفت: «بمیرند آنهایی که هر غلطی که بخواهند بر زبان جاری می‌کنند. از بس که حرام خورده‌اند، الان هم می‌خواهند شب تاسوعا جوان‌ها را بکشانند؛ میدان کربلا را رها کنید، بیایید میدان بازی! نقشه‌ها زیاد است. شما مردم باید بیدار باشید. شما هر کدام اعتراض کنید، آرام‌آرام می‌فهمند. دنبال درگیری هستند. اگر حزب‌الله خشمگین شود، همه‌شان را نابود می‌کند.»

منصور ارضی به ادعای سایت مشرق نیوز در بازار پارچه فروش ها حجره دارد، با این حال او این ادعا را تکذیب کرده و می گوید حجره ای در بازار ندارد و تنها برای صنف پارچه فروش ها می خواند. آقای ارضی می گوید مستمری بگیر تامین اجتماعی است و یک موسسه را مدیریت می کند که با کمک مالی مردم می چرخد. آقای ارضی در مصاحبه با «برنامه بدون تعارف» کیفی با پاکت های طبقه بندی شده پول را برای مصارف گوناگون از خمس، صدقه و غیره نشان می دهد که گویای فعالیت او در حوزه های به غیر از مداحی است و به گفته خودش موسسه ای را اداره می کند که بعنوان واسطه پول های خمس دهندگان یا صدقه دهندگان را در موارد گوناگون هزینه می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد