خشم جمهوری خواهان از اظهارات ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از امید لهبی
خشم جمهوری خواهان از اظهارات ترامپ

انتشار سخنان دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درباره زنان، خشم هم حزبی هایش را هم برانگیخته است.

جان مک کین، از چهره های پرنفوذ حزب جمهوری خواه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نه وی و نه همسرش به آقای ترامپ رای نخواهند داد. او در این بیانیه گفته است که سخنان وی درباره زنان و رابطه با یک زن متاهل ادامه حمایت از او را، حتی به صورت مشروط، غیرممکن می کند.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه پیشین آمریکا با انتشار پیامی در فیسبوک نوشت: «کافی است! دونالد ترامپ نباید رییس جمهور شود. او باید از نامزدی جمهوری خواهان کناره گیری کند. امیدوارم از فردی حمایت شود که در شأن و قامت مهمترین مقام بزرگترین دموکراسی کره زمین باشد.»

پل رایان، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز سخنان آقای ترامپ را «تهوع آور» خواند. او گفت که باید از زن ها دفاع شود و آنها را مورد تحسین قرار داد نه اینکه اینکه مانند شیء با آنها برخورد کرد.

آرنولند شواترزنگر، فرماندار پیشین کالیفرنیا نیز اعلام کرد که برای اولین بار از زمان کسب تابعیت آمریکا در سال ۱۹۸۳ میلادی به نامزد جمهوری خواهان رای نخواهد داد. وی در حساب کاربری توییترش نوشت: «من از سال ۱۹۶۸ که وارد آمریکا شدم جمهوری خواهم…حزبی که آن زمان به آن پیوستم حزب آبراهام لینکون، تدی روزولت و رونالد ریگان بود.»

میت رامنی، از چهره های سرشناس حزب جمهوری خواه گفت: «من از آنچه آقای ترامپ گفت و انجام داد ناراحت و نگران شدم. به نظرم این تحقیر زنان و دختران نسل های آینده است.»

تعدادی از جمهوری خواهان از آقای ترامپ خواسته اند تا به نفع معاونش، مایک پنس از رقابت های انتخاباتی کناره گیری کند. وی اما این کار را غیرممکن دانسته است. از سوی دیگر مایک پنس هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده است. آقای پنس پیش تر سخنان دونالد ترامپ را «غیر قابل دفاع» خوانده بود.