روسیه پیمان همکاری با آمریکا در زمینۀ تحقیقات اتمی را تعلیق کرد

روسیه پیمان همکاری با آمریکا در زمینۀ تحقیقات اتمی را تعلیق کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روسیه روز چهارشنبه توافق خود با آمریکا برای همکاریهای علمی را در زمینۀ تحقیقات اتمی تعلیق کرد.

آگهی

روسیه روز چهارشنبه توافق خود با آمریکا برای همکاریهای علمی را در زمینۀ تحقیقات اتمی تعلیق کرد. این تصمیم در پاسخ به تحریم های وضع شده علیه روسیه توسط آمریکا در رابطه با بحران اوکراین صورت گرفته است.

این توافق همکاری میان دو کشور در سال ۲۰۱۳ به امضا رسیده بود.

سرگئی نوویکوف، سخنگوی آژانس انرژی اتمی روسیه، روساتم، در این رابطه می گوید: «همکاری در قالب این توافق شروع نشده بود چرا که از سال ۲۰۱۴ همانطور که می دانید یک بحران در روابط دو طرفه آغاز شد که با تحریم ها همراه بود و بعدتر، وزارت خارجۀ آمریکا بر روی سایت خود اعلام کرد قصد ندارد این نوع همکاری ها را توسعه بدهد. این پیمان عملا راکد مانده بود.»

وزارت خارجۀ روسیه می گوید این کشور نمی تواند «در حوزه هایی مانند مدرن سازی و امنیت تاسیسات اتمی به واشنگتن اعتماد کند» و مسکو به تنهایی و با تکیه بر دانش عملی خود از عهدۀ نیازها از جمله تحقیقات در زمینۀ اورانیوم غنی شده با درجۀ کم بر خواهد آمد.

روسیه روز دوم اکتبر پیمان دیگری در زمینۀ بازیافت دهها تن پلوتونیوم را نیز لغو کرده بود. توافق در این باره در سال ۲۰۰۰ و میان ولادیمیر پوتین و بیل کلینتون، روسای جمهوری دو کشور به دست آمده بود و به این ترتیب همکاری شانزده سالۀ مسکو و واشنگتن در این باره پایان می یابد.

در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه و به امضای دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه رسیده، تاکید شده است که به نفع مردم روسیه نیست که آمریکایی ها اجازۀ ورود به تجهیزات روسی را در قالب این همکاریها داشته باشند.

علاوه بر تحریم های آمریکا و اتحادیۀ اروپا علیه روسیه که با الحاق کریمه به خاک این کشور و بحران اوکراین آغاز شد، پشتیبانی روسیه از بشار اسد در جنگ با گروههای مسلح ضد دولتی در سوریه نیز به تنش دیگری در روابط آمریکا و روسیه تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه توافق کاهش ذخایر پلوتونیوم با آمریکا را تعلیق کرد

خلع سلاح اتمی، آرمانی دور از دسترس

دیدار رافائل گروسی با پوتین در سوچی؛ وضعیت بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا «متزلزل» است