استقرار موشک های «اس ۳۰۰» روسی در شمال غربی سوریه

استقرار موشک های «اس ۳۰۰» روسی در شمال غربی سوریه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روسیه از تصمیم خود برای استقرار موشک های «اس ۳۰۰» روسی در بندر طرطوس در شمال غربی سوریه خبر داد.

آگهی

روسیه از تصمیم خود برای استقرار موشک های «اس ۳۰۰» روسی در بندر طرطوس در شمال غربی سوریه خبر داد. مقامات روسیه می گویند علیرغم استقرار این موشک ها در پایگاه نظامی «حمیمیم»، تلاش این کشور برای حل بحران سوریه از راه سیاسی ادامه خواهد داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه در همین رابطه پس از دیدار خود با سعید حریری، نخست وزیر سابق لبنان با تاکید بر این موضوع گفت: «ما تسلیم نمی شویم و برای تحقق تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل تلاش خواهیم کرد. ما باور داریم که گروه بین المللی دوستداران سوریه می تواند و می بایست نقش مهمی برای حل این بحران ایفا کند.»

مذاکرات برای حل دیپلماتیک بحران سوریه در شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه از سر گرفته شده اما در پی شدت یافتن بمباران مناطقی از استان حلب آمریکا مذاکرات خود با روسیه بر سر سوریه را متوقف کرده است.

جان کری، وزیر خارجۀ آمریکا ادامۀ این گفت و گوها را منوط به رفتار روسیه کرده است. وی می گوید: «ما می خواهیم ادامه بدهیم و همانند گذشته به دنبال راه معنا دار، پایدار و مناسب برای ترک خصومت در سراسر این کشور هستیم. توقف پرواز هواپیماهای جنگی سوری و روسی در مناطق مشخص بخشی از این سیاست است و روسیه می داند در این شرایط چه رفتاری در پیش بگیرد.»

طی روزهای اخیر چندین بیمارستان در شمال حلب بمباران شده و به گفتۀ سازمان بهداشت جهانی تنها شش بیمارستان به فعالیت خود ادامه می دهند که به دلیل کمبود دارو و تجهیزات در مضیقه هستند.

این درگیری و بمباران ها روز سه شنبه نیز در شرق حلب میان نیروهای دولتی و گروههای مسلح مخالف دولت ادامه یافت. دولت سوریه از پیشروی در این منطقه خبر داده و به گفتۀ ارتش، هدف از این درگیری ها باز پس گیری این شهر از گروههای مسلح نظیر ارتش آزاد سوریه و جبهه النصره و پیوند نواحی شرقی و غربی حلب است.

شهر حلب که طی ماههای اخیر به محاصرۀ نیروهای دولتی سوریه درآمده ۲۵۰ هزار سکنه دارد که یک سوم از این تعداد را کودکان تشکیل می دهند. عملیات بازپس گیری مناطقی از حلب که در اختیار ائتلاف شبه نظامیان مسلح ضد دولتی است از روز بیست و دوم سپتامبر و پس از یک آتش بس هفت روزه شدت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه اسرائیل را به نقض فاحش حاکمیت سوریه متهم کرد

چالش آمریکا و روسیه بر سر بحران سوریه؛ از آتش بس تا ترک مذاکرات

روسیه یک موشک بالستیک قاره‌ پیمای جدید را در جنوب مسکو بارگیری کرد