Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌های متفاوت به سفر پرحاشیه وزیر اقتصاد آلمان به ایران

واکنش‌های متفاوت به سفر پرحاشیه وزیر اقتصاد آلمان به ایران
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

واکنش‌ها به سفر زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدر اعظم آلمان به ایران به دلیل اظهارات پیشین وی همچنان ادامه دارد. آقای گابریل در آستانه سفر خود به تهران اعلام کرده بود که در این سفر نگرانی‌های کشورش درباره نقش تهران در سوریه و وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را به اطلاع مقام‌های ایران خواهد رساند. وی همچنین گفته بود: «ایران تنها هنگامی می‌تواند روابطی عادی و دوستانه با آلمان داشته باشد که وجود اسرائیل را به رسمیت بشناسد.» اما سفر زیگمار گابریل که روز یکشنبه ۱۱ مهر، به منظور شرکت در پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و آلمان وارد تهران شده بود و روز سه شنبه ۱۳ مهر ماه نیز به پایان می‌رسد با حاشیه‌ها و واکنش‌های متفاوتی روبرو بود.

ظریف با وزیر اقتصاد دیدار نکرد

به‌دنبال اظهارات وزیر اقتصاد آلمان در آستانه سفر به ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با زیگمار گابریل دیدار نکرد.

این خبر را «یک منبع آگاه در وزارت خارجه» در گفتگو با خبرگزاری مهر بیان کرده و گفته است: «با توجه به برنامه ریزی‌های قبلی، وزیر اقتصاد آلمان در جریان سفر به تهران پیرامون مباحث اقتصادی گفتگوهای فشرده و مفصلی دارد و بعید است دیداری با وزیر خارجه کشورمان صورت گیرد.»


دیدار ظریف و وزیر اقتصاد آلمان مربوط به تیرماه سال گذشته

چند روز پیش و در واکنش به سخنان آقای گابریل محمد جواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران نیز گفته بود: «کسی برای ایران نمی‌تواند شرط و شروطی تعیین کند و ایران یک کشور مستقل است.»

همچنین بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در همان زمان اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی «هیچ پیش‌شرطی» را در گسترش روابط با آلمان نخواهد پذیرفت.

واکنش حسین شریعتمداری: آقای گابریل! روی این دیوار یادگاری ننویس

در واکنشی دیگر به سفر وزیر اقتصاد آلمان به ایران، حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای و مدیر مسئول روزنامه کیهان، با انتشار یادداشتی با عنوان «آقای گابریل! روی این دیوار یادگاری ننویس» اظهارات زیگمار گابریل را «تحقیر نظام و ملت ایران» دانست و نوشت: «این اظهارات در فرهنگ روابط بین‌الملل و عرف سیاسی به معنای دخالت در امور داخلی و نقض حاکمیت کشورمان نیز تلقی می‌شود. کمترین انتظار از دولت محترم آن بود که در اعتراض به گستاخی وزیر اقتصاد آلمان، سفر وی به ایران را لغو کند و مادام که رسما از دولت و ملت ایران عذرخواهی نکرده است به او اجازه سفر به کشورمان داده نشود. یعنی اقدامی که کشورهای فکسنی و دست‌چندم نیز برای حفظ حرمت مردم خویش انجام می‌دهند.»


حسین شریعتمداری می‌گوید مطابق اخبار کاملا موثق، نزدیک به یکسال است رئیس‌جمهور ایران قصد سفر به آلمان را دارد ولی دولت آلمان به بهانه‌های مختلف تاکنون با سفر روحانی موافقت نکرده است

شریعتمداری افزوده است: «این همه تحقیر از سوی وزیر اقتصاد آلمان در حال و هوایی صورت می‌پذیرد که مطابق اخبار کاملا موثق، نزدیک به یکسال است رئیس‌جمهور کشورمان قصد سفر به آلمان را دارد ولی دولت آلمان به بهانه‌های مختلف که برخی از این بهانه‌ها خالی از تحقیر نیست تاکنون با سفر ایشان موافقت نکرده است!»

واکنش رئیس قوه قضائیه: اگر جای دولت بودم وزیر اقتصاد آلمان را راه نمی‌دادم

صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه ایران نیز در واکنش به اظهارت آقای گابریل گفت: «جای دولت بودم اجازه ورود وزیر اقتصاد آلمان به کشور را نمی‌دادم.»


صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه ایران می‌گوید اگر جای دولت بودم اجازه ورود وزیر اقتصاد آلمان به کشور را نمی‌دادم

به گزارش خبرگزاری میزان آقای لاریجانی روز دوشنبه ۱۲ مهر با انتقاد شدید از اظهارات اخیر زیگمار گابریل٬ وزیر اقتصاد آلمان با بیان اینکه «گابریل سخنانی نادرست، غیرمنطقی و غیرصحیح» گفته، افزود: «ظاهرا ایشان در خواب گرانی به سر می‌برد و نمی‌داند که ایران سی و چند سال است که برای مقاومت در برابر برخی خواسته‌ها فشارهای زیادی را تحمل کرده است.»

آگهی

لاریجانی با اشاره به اظهارات حقوق بشری گابریل نیز گفت: «اینکه وزیر اقتصاد آلمان و امثال او پیش از رسیدگی به موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی خودشان و متحدانشان بر اساس اطلاعات کاملا خلاف واقع و ساختگی، کشوری مانند ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند سخنی نامربوط و ناسنجیده است و مقامات جمهوری اسلامی به امثال وزیر آلمان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهند داد و بنده به دولت و وزیر خارجه پیشنهاد می‌کنم که اجازه ندهند چنین افرادی وارد کشور شوند.»

واکنش رسمی دولت: معاون صدراعظم آلمان گفت که سخنانش تحریف شده است

در همین حال روز سه‌شنبه محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران درباره سفر پرحاشیه وزیر اقتصاد آلمان به تهران و اظهارات وی گفت: «واقعیت امر این است که هیچ کشوری در جهان نمی‌تواند برای نظام جمهوری اسلامی ایران شرط و شروط قائل شود. ما نیازمند ارتباط با کشورها با هیچ پیش شرطی نیستیم. پیش شرط ما این است که کشورها به قوانین و باورهای ملت ایران احترام بگذارند.»


محمد باقر نوبخت می‌گوید وزیر اقتصاد آلمان به وی گفته که سخنانش تحریف شده است

آگهی

نوبخت در خصوص اظهارات گابریل مبنی بر لزوم به رسمیت شناختن اسرائیل توسط ایران هم گفت: «اسرائیل یک رژیم جعلی است که توسط قدرت‌های پیروز جنگ جهانی دوم ایجاد شده و دست‌شان به خون فلسطینی‌های بی‌گناه آلوده است… وزیر اقتصاد آلمان تایید کرد که اسرائیل حقوق بشر را رعایت نمی‌کند و موضع ما همان موضع نظام است و اسرائیل را به هیچ وجه به رسمیت نمی‌شناسیم.»

سخنگوی دولت در پایان گفت: «از معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان سوال کردم که شما پس از برحام به ایران آمدید و نشان دادید که هوشمند هستید، اما این چه جمله‌ای بود که گفتید و ایشان اعلام کردند این حرفی که از طرف من گفته شده تحریف است و من کاملا موضع جمهوری اسلامی ایران را درک می‌کنم. من فقط دیدگاه مردم آلمان را درباره اسرائیل توضیح دادم.»

انعقاد قراردادهای اقتصادی: ۱۰ سند همکاری اقتصادی به امضا رسید

در کنار واکنش‌های متفاوت به سفر زیگمار گابریل معاون صدراعظم آلمان به ایران، ۱۰ قرارداد و تفاهم‌نامه بازرگانی میان ایران و آلمان در زمینه های مختلف بانکی، انرژی و آب بین دو کشور به امضا رسید.

آگهی


در جریان سفر زیگمار گابریل به ایران، ۱۰ قرارداد و تفاهم‌نامه بازرگانی میان دو کشور در زمینه های مختلف امضا شد

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر اقتصاد آلمان که در رااس هیاتی مرکب از ۱۲۰ تن از نمایندگان صنایع آلمان به ایران سفر کرده است روز دوشنبه (۱۲ مهر ماه) با غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران دیدار کرد.

همچنین زیگمار گابریلدر جریان سفرش به ایران، صبح دوشنبه ۳ اکتبر (۱۲ مهر) یک همایش اقتصادی را در تهران افتتاح کرد. او در آغاز سخنانش گفت که هدف اصلی او شکوفایی مجدد سنت مناسبات دوجانبه اقتصادی میان دو کشور است. در این همایش بیش از ۱۰۰ نفر از نمایندگان حوزه اقتصاد ایران و آلمان حضور داشتند.

معاون صدراعظم آلمان با بیان اینکه «ایرانیان شرکای اعتباری کاملا قابل اعتمادی هستند» در عین حال گفت: «زمانی که کشوری ۱۰ یا ۱۵ سال از بازار جهانی منزوی شده باشد، نمی‌توان انتظار موفقیت‌های سریع اقتصادی را داشت و نباید انتظار معجزه داشت.»

آگهی

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو ایران نیز عصر دوشنبه در نشست مشترکی با زیگمار گابریل ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند در زمینه صنعت آب و برق همکاری‌های خود را گسترش دهند.

وزیر نیرو همچنین خواستار آن شد که دو کشور در زمینه ساخت پست‌های توزیع برق، نیروگاه‌های زباله‌سوز و همچنین ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، تهیه تصاویر ماهواره‌ای از منابع آب و هوشمند‌سازی و یکپارچه‌سازی شبکه‌های انتقال آب با یکدیگر همکاری‌های گسترده داشته باشند.


علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد ایران (چپ) و زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان

وزیر اقتصاد آلمان نیز در این نشست گفت: «پس از توافق هسته‌ای زمینه‌های بسیار خوبی برای همکاری‌های مشترک میان دو کشور به وجود آمده و می‌دانیم مردم ایران منتظرند تا حاصل این توافق‌ها را به صورت محسوس در زندگی خود احساس کنند.»

آگهی

معاون صدراعظم آلمان افزود: «برخی بانک‌های آلمان برای سرمایه‌گذاری در ایران ابراز تمایل کرده‌اند و تلاش خواهد شد تا برای تسهیل روابط دو کشور، سرمایه‌گذاری این بانک‌ها در ایران را تضمین کنیم.»

براساس گزارش‌ها از سال گذشته تاکنون نزدیک به ۲۰ هیات تجاری از آلمان به ایران سفر کرده‌اند. بر اساس اظهارات مسئولان اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، حدود ۱۰ هیات دیگر نیز تا پایان سال جاری میلادی به ایران سفر خواهند کرد. حجم مبادلات بازرگانی ایران و آلمان در سال ۲۰۱۵ به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افت خرید صنعتی از آلمان؛ قدرت اقتصادی اول اروپا با «فقر تولید» روبروست

وزیر اقتصاد آلمان با مقام‌های ایرانی درباره بحران سوریه گفتگو می‌کند

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»