Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبود آنتی بیوتیک در ونزوئلا؛ زخمی سطحی عامل مرگ می شود

نبود آنتی بیوتیک در ونزوئلا؛ زخمی سطحی عامل مرگ می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ونزوئلا ماه هاست که با بحران اقتصادی روبروست.

آگهی

ونزوئلا ماه هاست که با بحران اقتصادی روبروست. در این کشور این روزها یک خراش کوچک می تواند به قیمت جان یک نفر تمام شود و کمبود دارو و امکانات پزشکی هر روز قربانی بیشتری می گیرد. اشلی دختر بچه سه ساله بدلیل نبودن آنتی بیوتیک با مرگ دست و پنجه نرم می کند و ممکن است پایش را از زانو قطع کنند.

مادرش توضیح می دهد که همه مشکلات از یک زخم سطحی روی زانوی او شروع شد. زخمی که حتی با الکل ضد عفونی شده بود. او می گوید: «او زمین خورد و پایش زخمی شد. ما انتظارش را نداشتیم که یک زخم باعث این همه مشکل شود. دو هفته بعد علائم ظاهر شد و او دچار آرتریت عفونی (عفونت درناک مفاصل) شد.»

دکتر ریچارد رانگل، پزشک اطفال وضعیت پیچیده اشلی را برای ما اینگونه شرح می دهد: «اشلی پاچکو، بیمار سه ساله ای است که به دلیل عفونت پوستی ناشی از میکروب مقاوم در بیمارستان پذیرش شد. این میکروب وارد خون او شده بود و با رسیدن به ریه باعث ذات الریه و بعد عفونت قلب یا اندوکاردیت شد. برای ریشه کن کردن یا کنترل عفونت باید به طور مداوم آنتی بیوتیک وانکومایسین دریافت می کرد. ولی امکانش نبود زیرا اینجا آنتی بیوتیکی موجود نیست.»

آنتی بیوتیک در داروخانه های ونزوئلا نایاب و در بیمارستانهای عمومی کمیاب است. دکتر رانگل، پزشک اطفال طی بهار گذشته مرگ پنج کودک بدلیل نبودن آنتی بیوتیک را در عرض یک هفته به چشم دیده بود.

در بیمارستانهای عمومی وضعیت حادتر است. تعداد تخت ها از سال ۲۰۱۴ به میزان ۴۰ درصد کاهش یافته، امکانات تشخیص بیماری به کلی از دسترس خارج و حتی الکل طبی کمیاب است. به گفته دولت سال گذشته از هر سه بیماری که در بیمارستان پذیرش شده یک نفر جان خود را از دست داده است.

اشلی پس از گذراندن دو ماه در بیمارستان در اواخر سپتامبر(اوایل مهر ماه) مرخص شد و توانست به خانه برود.اگر این کودک توانست از مرگ نجات یابد تنها به خاطر تلاش های پدر و مادر اوست. آنها ساعت ها در صف های طولانی ایستادند تا یک وقت ملاقات از کلینیک خصوصی بگیرند و حتی تلویزیون، یخچال، لپتاب و گوشی تلفن خود را فروختند تا برای فرزندشان دارو تهیه کنند.

داستان اشلی و خانواده اش پایان خوشی داشت اما با توجه به بحران اقتصادی و تاثیر آن بر مردم ونزوئلا داستان رنج مردم پایانی ندارد. کمبود مواد غذایی، بحران انرژی و بسته شدن بیمارستانها به دلیل نبود دارو و امکانات، این کشور با بزرگترین ذخایر نفت جهان را به ورشکستگی سوق می دهد. با وجود این دولت آقای مادورو که تا کنون از رفع بحران سیاسی و اقتصادی ناتوان بوده، از دریافت کمک های بشردوستانه بسیاری از کشورها سر باز می زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟

مادورو با طرح مذاکره مستقیم ونزوئلا و آمریکا موافقت کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند