توفان سهمگین ماتیو به جزایر کارائیب نزدیک می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توفان سهمگین ماتیو به جزایر کارائیب نزدیک می شود

توفان دریایی قدرتمند ماتیو به جزایر کارائیب نزدیک شد. هاییتی، فقیرترین کشور منطقه که شاهد بیشترین فجایع طبیعی بوده در بالاترین وضعیت هشدار قرار گرفته و احتمالا متحمل بیشترین خسارت ها شود. شهردار پورتو پرنس، پایتخت خواستار تخلیه ۱۵ هزار تن از ساکنان مناطقی شده که در معرض خطرند.

توفان ماتیو با سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت به سمت شمال در حرکت است و پیش بینی می شود با بارش سنگین باران (تا ارتفاع ۱۰۲سانتیمتر) همراه باشد. ساکنان این جزایر خود را آماده مقابله با این توفان قدرتمند می کنند.

یکی از ساکنان محلی در این ارتباط گفت: «اینجا مردم می دانند که توفان در راه است و در حال آماده سازی خود هستند. ما به شیوه های مختلف به مردم اطلاع رسانی می کنیم و آنها را در جریان اوضاع قرار می دهیم.»

در جامائیکا، قبل از رسیدن توفان بارش یکباره باران و جاری شدن سیل موجب بسته شدن جاده های اصلی شد. در این کشور وضعیت هشدار نارنجی اعلام شده است.

پیش بینی می شود این توفان سهمگین روز سه شنبه سواحل کوبا را در نوردد و پس از آن روز پنجشنبه احتمالا به فلوریدا در ایالات متحده آمریکا برسد.

کوبایی ها هم خود را آماده این توفان شدید می کنند. تعداد زیادی از ساکنان بخش های جنوبی کشور یکشنبه شب از محل زندگی خود تخلیه شدند.

آژانس آمریکایی توسعه بین الملل می گوید کمکی به ارزش ۴۰۰ هزار دلار را به کشورهای حوزه کارائیب با هدف آمادگی در برابر توفان ماتیو تخصیص داده است.